• Granfalk

    Blodblandad (rosa) flytning vecka 33 (33+1), Farligt?? (är stressad psykiskt)

    Såg nyss en ganska stor rosa/blodblandad flytning när jag torkade mig och att det runnit lite rött ner i toaletten. Undrar om det är normalt eller om jag behöver hålla utkik för någonting speciellt?

    Är allmänt ganska stressad just nu, under bara dessa 7-8 månader av graviditeten har både min älskade hund tagits bort och min morfar som jag stod väldigt nära gått bort i alzheimers, min farmor mår jättedåligt psykiskt (misstänker att hon har en bipolär sjukdom) och fick nyss veta att min farfar kanske inte överlever till imorgon, han är sjuk och kan gå bort när som helst, han har idag kollapsat och åkt akut in på sös i väldigt dåligt skick. Jag har även ganska stora problem med min pappa som ligger och trycker i bakhuvudet.

    Jag va på Ultragyn för kanske 2 veckor sedan för att kolla livmoderhalsen eftersom jag har haft massor med väldigt hårda sammandragningar, och hon sa att den hade blivit lite påverkad men inte så att hon tror jag behöver oroa mig.

    Jag har inte haft några sammandragningar idag vad jag tänkt på.

    Bebisen har även tryckt ovanligt hårt på urinblåsan under natten och dagen vilket jag aldrig upplevt tidigare.

    Någon som har någon tanke?

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2015-08-27 14:08
    har inte haft sex på kanske en vecka så har inte med det att göra.

  • Svar på tråden Blodblandad (rosa) flytning vecka 33 (33+1), Farligt?? (är stressad psykiskt)
  • niinnii87

    Man ska alltid ringa till sjukhuset om man får en blödning. Det kan vara slemproppen men jag tycker du ska ringa in med en gång!

  • Anonym (S)

    Det är säkert ingen fara! Kan vara känsliga slemhinnor t.ex.

    Men jag tycker du ska ringa förlossningen och fråga, om inte annat så för att lugna dig själv. Det som de kanske kan vilja kolla är om blödningen kan vara ett tecken på att dina sammandragningar påverkat livmodertappen något (och är det så kan de ju ge dig behandling därefter så det är ingen fara!)

    Jag vet hur det är att vara gravid och må dåligt psykiskt, så gå inte och oroa dig över bebisen i onödan utan kolla med förlossningen så kan du vara lugn sen, över just den biten!

  • enplattspåjorden

    Jag tycker ju du ska ringa in till förlossningen, antagligen kommer dom vilja att du kommer in på en kontroll. Det är bättre att söka en gång för mycket än en gång för lite.

    Jag har fått många blödningar under graviditeten, mest i början.

    Sen vecka 23 och 29 som jag sökt för. Då upptäcktes lågt sittande moderkaka. Hade jag ej sökt för blödningarna så hade de ej upptäckts.. Flyttar den sig inte upp tillräckligt så blir det snitt..

Svar på tråden Blodblandad (rosa) flytning vecka 33 (33+1), Farligt?? (är stressad psykiskt)