• Anonym (Mamman)

    Har samlas vi: Stämma för egen vårdnad.

    Någon mer än jag som bestämt sig för att stämma fadern/modern på egen vårdnad?

    Tänkte vi kunde stötta varandra, komma med tips och råd. Jag har precis skrivit ut stämningsansökan och tänkte fylla i den under kvällen eller ska jag vänta tills jag har ett ombud?

    Jag har bestämt mig för att göra det efter inrådan från både socialen och familjerätten. Då han gång på gång bevisar att han inte kan/vill. Fadern i detta fallet vill inte prata med mig, ger fan i att svara på sms och telefonsamtal. Han överlåter dessutom föräldra ansvaret till andra emellanåt.

    Ren och skär idioti och man undrar om han ens är vuxen? Hålla på som en jävla barnrumpa.

    Man undrar ju hur han hade tänkt sig hur det skulle fungera med kommunikation och sammarbete när han vägrar att svara på dom mest simpla saker som rör barnen.

    Droppen som fick bägaren att rinna över var när han vägrade ett av barnen vård nyligen.

    Tycker så himla synd om barnen bara som har ett jävla arsel till pappa. Får försöka förbereda både dom och mig själv på ett par väldigt tuffa månader och kanske tom år. Tur dom är så stora iaf, 11 och 8år.

  • Svar på tråden Har samlas vi: Stämma för egen vårdnad.
  • Johan70

    Jag tycker nog att du bör skaffa dig ett juridiskt ombud. Kanske har du redan anlitat någon tidigare någon gång? Annars kan jag ge tips om en som är bra (skicka pm till mig).

    Även om det kan tyckas helt självklart för en själv, vilket utfall en sådan här sak borde få i tingsrätten, så är det inte alls säkert att det blir så. Därför bör man ha ett ombud, någon som både är erfaren och kunnig, tar ditt parti men samtidigt kan se på saken lite utifrån och därmed utan att vara för personligt känslomässigt engagerad.

  • Anonym (Mamman)

    Tackar för ett bra svar. Fick nästan bara skit i min andra tråd. Råkade bli två.

    Nej jag har aldrig behövt ett ombud så jag vet knappt hur man gör.

    Vet dock att man ska ha någon som är inriktad på tex familjerätt om det är det man behöver hjälp med.

    Är precis som du säger att det är bra med någon annan som ser saker ur ett fågelperspektiv och tänker förhoppningsvis på vad som är bäst för barnen. Jag vill bara barnens bästa. Skulle gladeligen kunna skriva på alla möjliga avtal, men det hjälps tyvärr inte.

  • Johan70

    Hör av dig till mig på pm, så får du ett förslag på ett bra ombud.

Svar på tråden Har samlas vi: Stämma för egen vårdnad.