Så länge du har rent mjöl i påsen angående beskrivningen av objektet är det ingen fara för dig om en polisanmälan görs. För att bli dömd för brott av den här typen krävs uppsåt och åklagare väcker över huvud inte talan om denne inte har tillräckliga bevis för en fällande dom. Detta är i så fall ett civilrättsligt spörsmål.
Såldes den begagnade varan på auktion? I så fall anses varan vara såld i "befintligt skick" enligt 19 § 2 st. KöpL. Detta innebär att köparen får ta varan sådan den är, med förbehåll för att varans skick inte är i väsentligt sämre skick än vad köparen kan förvänta sig med hänsyn till priset och övriga omständigheter. Köparen har således att vänta sig skavanker m.m. Dock är du bunden av din objektsbeskrivning och avvikelser mot denna kan köparen framgångsrikt åberopa för att reklamera.
Om inte befintligt skick-
Enligt 20 § 1 st. KöpL får köparen inte såsom fel åberopa vad han måste ha känt till vid köpet. Det finns - för köp av lös egendom - ingen generell plikt för köparen att undersöka varan före köpets fullbordande, har du emellertid uppmanat köparen att företa en undersökning får denne inte heller såsom fel åberopa vad han måste ha upptäckt vid en sådan undersökning. Detta gäller även om han faktiskt har underlåtit att göra undersökningen trots din uppmaning, se 20 § 2 st. KöpL. Självklart är du även här bunden av din objektsbeskrivning.
När köpet är fullbordat ska köparen "så snart som omständigheterna medger det" företa en undersökning av varan enligt 31 § 1 st. KöpL. Detta innebär att köparen borde ha företagit en undersökning vid avlämnandet, eller senast samma dag. Köparen har påtalat felet fyra dagar senare. Detta tyder - givet köp av skadad vara - på att köparen har spekulerat i möjligheterna att göra vinst på varan genom reparation och vidareförsäljning varvid han insett att detta inte var möjligt. Noteras kan dock att köparen har en "skälig tid" på sig att reklamera varan efter att han upptäckt felet. Omständigheterna talar dock för din version vid en eventuell tvist, särskilt om den nya skadan är uppseendeväckande och lätt upptäcka.
Du hävdar att den nya skadan inte fanns vid köpet och ord står mot ord.
Att upprepade gånger stå och banka på din dörr är ofredande enligt 4 kap. 7 § Brottsbalken.
Du kan begära kontaktförbud hos åklagare om den som förbudet gäller kan förväntas "begå brott mot, förfölja eller på annat sätt allvarligt trakassera den som förbudet avses skydda. Vid bedömningen av om det finns en sådan risk ska det särskilt beaktas om den mot vilken förbudet avses gälla har begått brott mot någon persons liv, hälsa, frihet eller frid." -- Se lag om kontaktförbud 1 § 3 st..