Ni som har gjort IVF
Jag och sambon har försökt att bli med barn i ca 1,5 år utan att funkat så nu ska vi få starta en IVF. Det är inga fel på oss vad har hittat iaf.
Jag är dock fortfarande inne på att prova insemination först. Jag har ju ägglossning varje månad exakt " rätt" dag osv så det skulle känna bra att få prova den lätta vägen först. Men sen ska vi nog gå vidare med IVF. Har hört att jag då ska börja med nässspray och sedan sprutor.
Kan man få biverkningar av dessa? Vad fick ni för biverkningar?
Jag är väldigt känslig för hormonpreparat och har aldrig kunnat ta p-piller. Har provat vanliga ppiller, minipiller samt p-plåster men alltid mått så illa av de och kräkts så jag har alltid avbrutit det.
Därför är jag nu lite orolig över om kommer att å liknande biverkningar av dessa, för att inte nämna sprutorna som jag ska ta själv också. Jag har kört alltid emlaplåster när jag ska lämna blodprov, är väldigt rädd för sprutor och har svimmat flera gånger när jag tagit sprutor också t.ex. twinrix och sånt.
Kan man få hjälp av nån sjuksköterska med sprutorna?
I värsta fall så kanske svärmor kan ta de på mig, hon är sjuksköterska, men då måste jag berätta för henne om IVFen... och jag vet inte om jag är så sugen på att berätta för andra om det. Ingen ide att fråga sambon om det då han avskyr allt som har med sjukhus och sprutor att göra.