Gladaänkan skrev 2014-12-10 15:58:17 följande:
För 5 år sedan delade jag och min sambo på oss och vi delade även på skulderna så jag trodde att allt var uppdelat och klart. Men det visar sig nu att vi har en gemensam skuld gentemot hans föräldrar som han betalar på månadsvis
Gladaänkan skrev 2014-12-11 07:37:46 följande:
jag trodde att jag och mitt x hade en muntlig överenskommelse att hon tog det.
Se till att han eller hon inte forsoker lura dig att betala mera än "hälften". Eftersom du inte visste ni hade denna skuld, vet du ens hur mycket som är kvar på den? Baserat på vad Pentagarm säger, ska du ju inte heller betala hälften av vad skulden var från borjan, eftersom ni redan formodligen betalat av en del av den tillsammans innan ni gick isär, och om ditt ex betalat månadsvis i hela 5 år (!) efter ni gick isär utan att någon ens begärt pengar av dig, låter det som nåt lurt nu är på gång. Ta reda på hur mycket av hela skulden som finns kvar idagsläget, och få det skriftligt (!), och så kanske du kan forbinda dig att betala hälften av den summan, månadsvis naturligtvis, om du inte kan betala allt på en gång. Be också om en kopia av deras dokumentation av vad som blivit tillbakabetalat och när, också.
Rent spontant låter det som ditt ex och foräldrarna vill lura dig på mer pengar nu i efterhand. Beroende på lånets storlek, kan ju advokat vara en bra ide.