• Anonym (Förstagångsförälder)

    Föräldrapenning? Ledighet?

    Hej.

    Har några frågor ang. föräldrapenningen och föräldraledighet.

    1) Jag planerar att vara ledig ca 3-4 veckor före BF. Men då jag inte vill ta av mina föräldradagar så har jag tänkt att vara obetalt förälkdraledig. Är det möjligt att göra så? Och påverkar det isf min SGI?

    2) Hur fungerar "jämställdhetsbonusen"? Måste dagarna delas EXAKT lika mellan föräldrarna?

    3) Kan man ta ut föräldrapenning 4 dagar/vecka och ha obetald föräldraledighet de övriga?

  • Svar på tråden Föräldrapenning? Ledighet?
  • Försäkringskassan

    Hej,


     


    Om du har arbetat stadigvarande i minst 6 månader, och uppfyller 240-dagarsvillkoret så har du rätt att sluta arbeta, eller minska din arbetstid 6 månader innan beräknad förlossning utan att din ersättning ska påverkas.


     
    Jämställdhetsbonusen räknas ut enligt antalet föräldrapenningsdagar enligt sjukpenningnivå som varje förälder tar ut. De 60 dagarna som är reserverade för varje förälder ger inte rätt till bonus. När 60 dagar enligt sjukpenningnivå är uttagna så utbetalas 50 kronor per dag till båda föräldrarna.


    Föräldrapenning enligt lägstanivå eller om ni ansöker om dubbeldagar är inte heller bonusgrundande.


    Du är välkommen att läsa er om 240-dagarsvillkoret samt jämställdhetsbonus under följande länk:


     


    http://www.forsakringskassan.se/privatpers/foralder/barnet_fott/foraldrapenning/om_foraldrapenning


     


    Under barnets första levnadsår så finns det inte något krav på att föräldrapenning måste tas ut. Du får själv avgöra antalet föräldrapenningsdagar som du önskar att ansöka om. Rätten att vara helt föräldraledig utan ersättning finns tills att barnet är 18 månader.


    Dock om man efter barnets ettårsdag är fortsatt föräldraledig på heltid så krävs det att man tar ut minst 5 dagar i veckan med föräldrapenning för att skydda sin SGI.


     


    Du kan läsa mer om detta under följande länk:


     


    http://www.forsakringskassan.se/privatpers/foralder/barnet_fott/foraldrapenning/barnet_ett_ar


     


     


    Hälsningar


    Allan, Handläggare

Svar på tråden Föräldrapenning? Ledighet?