• Anonym (snart tvåbarnsmamma)

    1 år och 9 månaders regeln

    Hej!

    Jag är gravid med nr 2 och arbetar för närvarande heltid men funderar på att gå ner i tid till 75% utan att fylla ut mina dagar med FP.

    Så vi har BF den 19 mars (enligt BM) och räknar jag då bakåt 9 månader så hamnar jag i juni.
    Sonen är född 3 oktober 2012 så i juni månad var han alltså 1 år och 8 månader.

    Kan jag vara säker redan nu på att jag kommer få samma nivå på FP även till nästa? Tänkte eftersom just mitt fall går ni väl igenom först efter ni har fått moderskapsintyget?

    Regeln som säger att man kan gå ner minst 6 månader innan BF utan att SGIn påverkas gäller vad jag har förstått inte om jag nyligen varit föräldraledig.

    Mvh
    Anna

  • Svar på tråden 1 år och 9 månaders regeln
  • Försäkringskassan

    Hej!


     


    Nivån för barn nummer 2 är samma som för det första barnet eftersom du blivit gravid inom 1år och 9 månader. Ja ett ärende startas på dig när du skickar in intyg om gravidditet.


     


    Den regeln som säger att man kan gå ner i tid 6 månader innan beräknad förlossning, den gäller för dig om du arbetat 100% i minst 6 månader.


     


    Hälsningar


    Tella, handläggare

Svar på tråden 1 år och 9 månaders regeln