Låter som att hon känner sig trängd av den nya situationen. Det har varit några stora förändringar (sett ur en katts ögon) över de senaste 7 månaderna och hon reagerar på det enda sätt ett djur kan, genom att försöka försvara sitt revir som hon sannolikt upplever att de andra inkräktat på. Ibland ger det sig med tid, ibland inte.
Några funderingar.
Hur stor yta har ni för 2 katter och en hund? Ju mindre yta, desto mer sannolikt att hon upplever de nya djuren som ett hot.
Hur stor är hunden? Samma som ovan, men med skillnaden att en större hund upplevs som mer inkräktande.
Är valpen på katten för att leka, alternativt attackerar/jagar? Kan ge en backlash i att katten tar ut sin frustration på den mindre katten eftersom hon inte kan slå tillbaka mot hunden.
Några saker ni kan försöka.
Feliway adapter som avger feromoner. Brukar få de flesta katter att bli lugnare och mindre stressade. Brukar vara speciellt användbart då det finns stressfaktorer som ovan. Vissa behöver bara använda tills det lugnat ner sig, vissa behöver stödet permanent.
Skapa ytor på höjden där katten kan få vara ifred från de andra (hyllor, klätterpelare med en bädd högst upp etc.)
Skapa gömställen där varje djur kan få sin egen tillflyktsort (filt över bord, transportburar utan dörr, mjuka kojor etc.)
Tänk på placering av matskålar vid utfodring. Bredvid varandra ökar känslan för katten att hon behöver konkurrera med de övriga om maten.
Ha flera vattenskålar stående ute, återigen så att katten inte behöver känna att det är en kamp om att få tillgång till vattnet.
Ha minst 2 toalådor för katterna, gärna 3 och helst utspridda, samma sak här, minska känslan av konkurrens.