Slutlig kreditprövning + nyproduktion + gravid
Hej!
Jag och min man var intresserade av en nyprod som vi hittade förra hösten, 2013.
Vi hade inte riktigt hela kontantinsatsen men fick ändå igenom ett lånelöfte efter ett möte med banken där våran bankman såg att vi hade god kredit och vi kom överrens om en summa som vi ska spara tills det är dags vilket då var planerat hösten 2014.
Nu har bygget blivit försenat till Jan/Feb 2015, vilket för oss är bra då kan vi spara mer pengar till kontantinstatsen och ha en mindre "diff" som vi förmodligen får ta ett blankolån på.
Min oro är att jag är gravid och ska ha barn nu i höst, kommer detta göra att våra slutgiltiga kreditprövning drabbas och kan det även sluta med att vi inte får något lånelöfte längre? min ekonomi kommer ändras iochmed mammaledigheten.
Tacksam för tankar och svar!
Att tillägga är att vi har redan lagt in en handpenning på 50 000:- + fått 100 000:- extra i lån av banken för tillval.