• Halmstadtjej1986

    "Poängsystem" IVF/Äggdonation..hjälp någon!

    Efter tre misslyckade stimuleringar vid IVF så har vi nu fått remiss skickad för äggdonation.
    Jag trodde givetvis att vi hade våra 6 poäng kvar eftersom vi inte ens fått en befruktning, och därav då givetvis
    ingen insättning. 2 poäng ska ju dras först då en full behandling genomförts, dvs lyckad stimulering, befruktning och insättning.
    Fick brev idag från vår läkare å jag blir bara arg och ledsen.
    Jag citerar;
    "Hej xxxx och xxxxx!
    Jag har fått brev från Dr xxxxx xxxxx att man tyvärr inte kunnat återföra något av de försök som gjorts då det inte blivit befruktning. Man misstänker att äggen inte heller är av perfekt kvalité. Man har därför föreslagit äggdonation. Efter samråd med vår verksamhetschef skriver vi remiss till RMC i Malmö som hanterar äggdonationer.
    Ni kommer då att ha 4 poäng kvar för sådan behandling, det vill säga 2 fulla försök.
    Med vänlig hälsning xxxxxxx Överläkare."

    Jag fattar inte!!! Varför har det dragits 2 poäng?!?..
    Vi gjorde IVF av pga manlig faktor, dvs min sambo har dåligt antal spermier och dem är lite långsamma.
    Vi hade inte i tankarna att det inte skulle funka, men dessvärre visade det sig att mina ägg var dåliga också.
    Jag ifrågasatte läkaren innan dem skickade remiss till IVF angående äggkvalitén...om man kan vara säker på
    att äggen funkar som dem ska...jag frågade flera gånger om man inte bör utreda mig grundligare för att liksom vara på säkra sidan att allt funkar å är bra.
    Till svar fick jag bara att "eftersom du har regelbunden mens så har du troligen också bra ägglossning...å även om det skulle vara något fel så är det en IVF man går vidare med".
    Jag känner bara att OM dem hade utrett mig lite grundligare så hade vi kanske kunnat få en äggdonation på en gång, å då få 6 poäng....å sluppit tre onödiga IVF-stimuleringar.

    Frågan är varför 2 poäng är borta när vi inte genomfört någon lyckad behandling...någon som har koll?
    Vi bor i Region Halland om det är av betydelse..

    Tack på förhand!

  • Svar på tråden "Poängsystem" IVF/Äggdonation..hjälp någon!
  • villsågärna38

    Vi fick föra över alla våra tre försök till ÄD då vi inte fick något återförande på Huddinge/KS. (Gjorde ivfer med återförande tidigare men då privat.) I Stockholm krävdes det dock att vi själva bidrog med korsdonator till två av försöken så hade vi inte haft det hade vi bara fått ett. När det upptäcktes fel på din man, gjorde man inte en utredning även på dig? Tog prover på hormonnivåer, prolaktin, tsh/sköldkörtel, fsh och amh? Det är ju standard vid fertilitetsutredningar. Mer än så plus ultraljud på äggstockarna och spolning av äggledare brukar man inte göra. Sen får ivf visa hur äggen eg fungerar, finns inga helt säkra tester att göra om proverna ser bra ut dvs man fortfarande har ägg. Många som gör ÄD har ju kommit in i ett för tidigt klimakterium och då ser man ju på en gång. Aldrig aktuellt med ivf. Kram

  • Halmstadtjej1986

    Man gjorde aldrig en grundligare utredning på mig (som jag förstår det iaf). Givetvis togs prover, men vad vet jag inte. Vet att man tog TSH, vilket var normalt. Å ett ultraljud..vilket åtminstone såg normalt ut.
    Jag ifrågasatte min äggkvalité, om man kunde vara säker på att det var bra utan att vidare utreda det.
    Berättade också att jag har normal längd på min menscykel, dock sen ägglossning och en kort lutealfas. Det verkade hon bara vifta bort.
    Kanske kunde man också göra en äggledarspolning "bara för att"?
    Fick då till svar att hur det än var så behövde vi en IVF pga min mans nedsatta spermiefunktion. Då krävs ett äggplock...dvs äggen behöver inte ta sig ut genom äggledarna..å då ansåg hon att man inte behövde spola dem.

    Visst, jag köper att man inte kan veta hur äggkvalitén är förrän man plockar ut dem å testar att befrukta.
    Men då borde man ju åtminstone få ta med sig alla sina poäng till ÄD?

    Har iaf mailat läkaren angående detta, får se om och vad hon svarar.
    Förhoppningsvis behövs inte mer än ett försök, MEN vi ska ha det vi har rätt till.
    Och är det 6 poäng, så är det banne mig 6 poäng! :)

  • villsågärna38
    Halmstadtjej1986 skrev 2014-04-25 23:33:31 följande:
    Man gjorde aldrig en grundligare utredning på mig (som jag förstår det iaf). Givetvis togs prover, men vad vet jag inte. Vet att man tog TSH, vilket var normalt. Å ett ultraljud..vilket åtminstone såg normalt ut. Jag ifrågasatte min äggkvalité, om man kunde vara säker på att det var bra utan att vidare utreda det. Berättade också att jag har normal längd på min menscykel, dock sen ägglossning och en kort lutealfas. Det verkade hon bara vifta bort. Kanske kunde man också göra en äggledarspolning "bara för att"? Fick då till svar att hur det än var så behövde vi en IVF pga min mans nedsatta spermiefunktion. Då krävs ett äggplock...dvs äggen behöver inte ta sig ut genom äggledarna..å då ansåg hon att man inte behövde spola dem. Visst, jag köper att man inte kan veta hur äggkvalitén är förrän man plockar ut dem å testar att befrukta. Men då borde man ju åtminstone få ta med sig alla sina poäng till ÄD? Har iaf mailat läkaren angående detta, får se om och vad hon svarar. Förhoppningsvis behövs inte mer än ett försök, MEN vi ska ha det vi har rätt till. Och är det 6 poäng, så är det banne mig 6 poäng! :)

    Håller med dig!! Hoppas att du får 6 poäng. De prover som visar äggstocksreserv är amh och sen visar fsh om man är på väg att bli ofertil. Ska fara under 10. Du kan ju alltid kolla om de togs just in case? Om inte så var det verkligen bristande utredning. Kram
Svar på tråden "Poängsystem" IVF/Äggdonation..hjälp någon!