• Anonym (Tvivlar på mig själv)

    Hittade tjack.. Men börja tvivla!

    Min son kom med ett tuggummi pkt och börja klippa i det, han hade hittat det i soporna!
    Rasade vitt pulver ur den, jag smakade och det var kemiskt!
    Jag tror de var tjack!
    Frågade min sambo fd missbrukare som påstå att han lagt en halv brustabletter vitamin veckan innan, men inte fan smakar det så beskt och bittert?

    Började söka runt hans saker och då hitta jag sexleksak han aldrig visat ens! Han anklaga mig för att inte lita på han och jag har problem som kollade i lådan som lugg i vårar sovrum, arg att jag fråga vad som var i tuggummi påsen!
    Jag känner mig värdelös och har tappa fotfästet, känns nu som om jag överdrivet allt!

    Hur vet man att det är tjack?

  • Svar på tråden Hittade tjack.. Men börja tvivla!
  • Påven Johanna

    Fint att få inblick i en helt normal familjs liv. 

  • Lajkie

    Har du pulvret kvar? Du får väl skicka det på nån sorts analys?

  • Anonym (Tvivlar på mig själv)

    Vet ingenting längre

  • Lajkie

    Men du måste vän veta om du har pulvret kvar eller inte?

  • Odens

    Hur luktade det? Om du vill får du skicka det till mig så kan jag avgöra om det är tjack eller inte. PMa mig.

  • frappa

    Vad är det för son som rotar i papperskorgar och tar med sig tuggummipaket hem?


     


    Men sexleksak?


    Varför ska han dela med sig detta med dig, trodde sex var nått som angick en själv.
    Och inte en hysterisk morsa.

  • ladymidnight

    Jag tror ts menar så här:  Den lille sonen rotar i soporna hemma och hittar tuggummipaketet med pulvret. Ts konfronterar sambon som hävdar att det är vitaminer. Ts rotar igenom sambons saker och hittar sexleksaken. 

    Jag förstår inte riktigt vad det är som gör att det verkar trolligt för er. 

    Jag tycker inte man har en skyldighet att redovisa sina sexleksaker för sin partner. Men pulvret låter allvarligt.

    Ts, vad är den enklaste förklaringen? Att sambon av okänd anledning löst upp en halv vitaminbrustablett och sedan av okänd anledning lagt pulvret i ett tomt tuggummipaket som han slängt. Eller att han tagit ett återfall och tyckte det var listigt att gömma tjacket i soporna? 

    Jag tycker hans förklaring låter oerhört långsökt. Men det är du som känner din sambo bäst. Har han ljugit om sånt här tidigare? Hur länge sedan var det han lade av helt och hållet? Brukar han gegga med vitaminbrustabletter i vanliga fall eller låter hans förklaring lika konstig för dig? 

  • Micke34
    Svårt å säga vad  det var i påsen. Det kan ha varit tjack, kokain, 2-cb, ketamin, ja vad som helst.

    Men om du undrar om det är tjack, amfetamin asså, så brukar man kunna känna igen det väl på lukten. Den har en stark, "blommig" lukt. Inte lukt som en Ros men en slags stark doft.

    Smakar vidrigt, det är ju en kemikalie, men är man inte insatt i droger så är det väldigt svårt för dig å veta vad det är. Du kan ju märka om han äter väldigt lite eller inget och inte sover något, då är det mest troligt att det är Tjack!

    Mvh
    Mikael
  • Anonym (drogtest)

    Du kan beställa teststickor på nätet. Lös pulvret i vatten och kolla vad det ger utslag på. Brukar vara 7-10 olika substanser testet reagerar på

  • Anonym (Varit där)

    Tror du att det är det så är det nog tyvärr det. Tråkigt. Hur länge sen är det som han använde? (Enligt honom?)

  • Anonym (V)

    Eftersom killen är gammal missbrukare så tja, vad tror du själv? Och vem lägger en vitamin i ett tuggummipaket? Om jag var dig skulle jag tagit lite av pulvret för att se vad som händer. Sen skulle jag slängt ut knarkarkillen när jag var hög själv.

  • Anonym (läs igen)
    Anonym (V) skrev 2014-06-03 20:43:53 följande:
    Eftersom killen är gammal missbrukare så tja, vad tror du själv? Och vem lägger en vitamin i ett tuggummipaket? Om jag var dig skulle jag tagit lite av pulvret för att se vad som händer. Sen skulle jag slängt ut knarkarkillen när jag var hög själv.

    Läs igen!


    Vems var paketet och vem var fd missbrukare?

  • Anonym (hmmm)

    Pulvret kan mkt väl vara från en brustablett men inte vitaminer.. Tror snarare att din gubbe gjort en CWE på någon brustablett som är av starkare sort och sen använt bara drogen i den och inte hjälpmedlet i tabletten, därav pulvret i paketet

Svar på tråden Hittade tjack.. Men börja tvivla!