Jag har egentligen ingen åsikt om att vara tidig eller sen. Äldsta gick aldrig att potträna överhuvudtaget. Vilja av stål. Ville inte ens provsitta på potta eller toalett fast den funnits med som lek- och observationsobjekt från det att han var sådär året. Plötsligt en dag mellan 2,5 och 3 år så ville han kissa på potta och så var det ingen mer dagblöja efter det.
Andra barnet visade väl inget direkt eget intresse men vi testade att plocka blöjan när han var ganska precis 2 år. Han hade inget alls emot olyckor - konstaterade bara att "oj, där kom kiss", så vi körde på. Under en knapp vecka kissade han på sig frekvent men efter en 5 dagar så fattade han hur han skulle "släppa" på och efter det så kissade han på potta, toalett eller ute när man gick med honom. Han sa inte till själv utan vi gick helt enkelt regelbundet och kissade. Efter ungefär två veckor efter det så började han säga till. Vår-sommar så ganska enkelt även om det var en hel del olyckor. Kändes långt till nästa sommar och sådär kul att potträna med vinteroveraller, underställ och kyla.
Yngsta är 8,5 månad och vi får se när det känns läge. För tillfället är han så övertydlig när han ska bajsa så vi kommer att skaffa potta så att han kan få bajsa där istället redan nu....om han tycker att det är ok då så klart.
Barn är lite olika. I ert läge hade jag nog testat under sommaren att låta henne springa i trosor en del och så ta det därifrån. Mina äldsta har fortfarande nattblöja trots att de är stora (6 respektive snart 5 år). Äldsta har varit på utredning men inget onormalt bara omognad i kisseriet. Ta det som det kommer och som känns bra och ta omgivningen med en nypa salt. Däremot ser jag ju ingen jättefördel med att springa runt längre än nödvändigt med plastad rumpa. Stor anhängar av engångsblöjor - hade inte överlevt utan tror jag
- men fortfarande är det så klart bättre för hud och även miljö att få ha rumpan bar
.