lång mencykel
Hej vissa månader har jag ganska lång menscykel upp till 47 dagar. Kan det vara så att jag ändå har ägglossning eller den uteblir vid lång cykel?
Hej vissa månader har jag ganska lång menscykel upp till 47 dagar. Kan det vara så att jag ändå har ägglossning eller den uteblir vid lång cykel?
Vul då?
Var du hos vanlig gyn?
Nu vet jag inte om det är så i ditt fall men...
Jag har gått hos en privat gynläkare på Göteborgs Kvinnoklinik.
Vid ett missfall gick jag till vanliga vc och deras gynekolog. Jag berättade där att jag har pcos. Gynekologen gjorde vul och han kunde inte se att jag har pcos...så, för min del är det bättre att gå till en gyn med mer kunskap om detta.
Inte säkert att det är något fel på dig. Vissa har lång menscykel.
I vilket fall som helst så kan ni få utredning nu.
För mig var det som ett vanligt besök, i kostnad. Jag gjorde även äggledarspolning. Min man betalade lite mer men inte mycket. När han sen lämnade spermaprov kostade det lite mer, minns inte hur mycket.
Ett besök för mig kostade 200kr
Jag ger det två månader till och händer det inget ska jag kontakta min gynekolog.
Min cykel är 29-39 dagar och jag vet att jag har ägglossning. Kan rekommendera appen Fertility Friend som hjälper dig att hålla koll på tecknen för ägglossning. Sen kan man inte vara 100% utan vul eller blodprov, men om allt sett bra ut hos gyn och du har flera tecken på ägglossning så kan du vara ganska säker på att den kommer.
Lycka till!
Min läkare har sagt att är menscykeln längre än 35 dagar så har man troligtvis ingen ägglossning. Hittar du dessutom den inte med äl-tester så skulle jag göra utredning direkt. Kanske hjälper det med ägglossningsstimulering.