• Veronica Mathilda

    Vad är orsaken till min dotters eksem?

    Min dotter är 4 år och har under ca 6 månader fått eksem som kliar ganska mycket. I början var det bara på låren, precis på höftbenen. Men efter ett tag började det sprida sig långsamt. Nu sitter det fläckvis från låret ner till knävecken. Ibland sitter det lite i armvecket och nu har det kommit till handlederna. Hon kliar sig otroligt mycket på natten så att hon kliar sönder stället. Jag vet att det finns pyjamaser och liknande för att förhindra det men jag har tyvärr inte råd till sådant specialtyg. Jag har varit till Bvc med det när det hade börjat och då fick jag till svar att det inte var eksem utan en reaktion som blir när huden är väldigt torr. Jag fick rådet att smörja hemma med en mild kortison och smörja med mjukgörande. Vi gjorde så och det blev bättre, så pass bra så att vi kunde sluta med kortison och bara använda mjukgörande. Men när vi gjorde det så blossade det upp nästan ännu värre bara efter 2 dagar.. Jag tror inte att det är bara pga torr hud eftersom min dotter har så mycket i släkten med problem med huden. Hennes pappa har psoriasis. Jag har alltid haft eksem i olika former bl.a. Matallergi. Nu i vuxen ålder har jag fått diagnosen handpsoriasis. När min dotter var liten ca 2-4 månader så blev hon allergisk mot mjölk. Hon tålde inte vanlig välling utan fick soja istället. Symtomen för det var att hon kräktes väldigt mycket efter måltiden, fick ont i magen och även hård avföring. Det gick så småningom över ju äldre hon blev och vid 6 månader kunde hon dricka mjölkprodukter igen. Nu undrar jag om det kan vara mjölk eller ägg som spökar då jag har hört att det kan bete sig så som eksem. Hon har inget på överkroppen annars utan bara dem ställen jag beskrivit. Vi har inte använt oss av uteslutningsmetoden mer än att hon duschar varannan till var tredje dag och då med olja från apoteket och smörjer hela tiden med oparfymerad lotion. Vi använder oss av Gunrys tvätt och sköljmedel.

  • Svar på tråden Vad är orsaken till min dotters eksem?
  • 022

    Men om ni slutar med kortisonkrämen och de blossar upp igen så tyder det ju på exem. Exem går inte att behandla bort med mjukgörande. Låter enligt mig som typiskt barn exem, jag hade själv som liten baksidan av låren, knäveck och armvecket. Testa smörja med mild kortison på kvällen och mjukgörande på morgonen och försök få en läkare att titta på de..

  • skogsvitter

    Låter absolut som att det kan vara mjölk och/eller ägg tycker jag, låter rätt osannolikt om allergin skulle ha försvunnit redan vid 6 månaders ålder för den delen. Börja med att utesluta dessa två (man bör inte ersätta mjölkprodukter med soyaprodukter till barn eftersom risken är väldigt stor att de får allergiska reaktioner även mot soya om de är allergiska mot mjölkprotein) och sedan tycker jag att ni ska sluta smörja med lotion utan använd ren olja eller andra helt naturliga produkter utan kemikalier istället. Det är väldigt vanligt att barn reagerar mot hudprodukter i sig, i synnerhet lotion (det är ju inte parfymen som är det värsta, utan alla kemikalier som även finns i barnanpassade produkter).

  • Gweny

    Min dotter hade lite eksem som mindre på enstaka ställen, sen började det blossa upp mer på ben och rygg och hon var torr i huden. Jag fick tjata mig till en remiss. Där fick hon ta pricktest, men visade inget. Som tur är tog dem även blodprover, då visade det jättehögt värde som dem först trodde var fel, så vi gjorde om. Läkaren var förbryllad, men beställde en gastroskopi för att utesluta... men det var som i en lärobok, hennes tarm var helt slät. Visade sig att hon har glutenintolerans. Med enbart eksem som symtom, aldrig haft problem med magen eller annat.  Läkaren berättade efteråt att hon inte hade trott det, men blev väldigt förvånad.
    Tack vare upptäckten, så kunde hon informera fler läkare om detta och efter denna upptäckt fick läkaren in 2 till barn inom ett halvår med enbart eksem som visade sig ha detta.

    Med tanke på eran familjs hudproblem i släkten, så kanske det inte är det som din dotter har. Men kanske nån annan läser detta och kan söka hjälp och få svar.

    Vi  skulle senare in med lillebror och testa honom, men fick en annan läkare(överläkare) som fräste surt åt oss att eksem har inget med glutenintolerans att göra och vi fick inte testat honom!! så vi ringde dotterns läkare och hon fixade prov med en gång. var inget som skönt var. Men tänk om vår dotter hade kommit till denna läkare istället!!

    Nu babblade jag på, men hoppas ni får rätt hjälp och kommer tillrätta med hennes problem!  

  • skogsvitter

    Gweny intressant det du skriver, särskilt med tanke på att man sett tydliga samband mellan eksem av psoriasis-karaktär och glutenintolerans (celiaki). Min dotter som visat sig ha celiaki fick till slut utslag i hårbotten av allt gluten. Hon har alltid haft känslig och torr hud, dock inga eksem förutom när hon var liten spädis. Kan helt klart vara värt att kolla upp i TS fall tycker jag, särskilt med tanke på övriga familjens problem!

    Förövrigt jättebra att fler och fler läkare börjar ta det här med glutenintolerans på allvar och inte bara avfärdar sånt längre.

Svar på tråden Vad är orsaken till min dotters eksem?