GLA/EPA/DHA-frågor! (t.ex. Eftamol, glandin-25, Borago etc))
Försöker hitta ett "säkert" men även ekonomiskt alternativ...
Äter munkpeppar och vill kombinera med något som stimulerar uppbyggnad av livmoderslemhinnan då jag har sparsamma blödningar.
Epa-glandin innehåller per kapsel (2 per dag rek.):
80 mg GLA / 27,5 mg EPA / 16,5 mg DHA.
Glandin-25 per kapsel (1-2 per dag rek)
125 mg GLA
Borago innehåller per kapsel (1 per dag rek)
220 mg GLA +400 mg andra fettsyror, jamsrot & lite annat
Eftamol innehåller per kapsel (3 per dag rek första 3 mån, sen 1 per dag):
115 mg GLA + typ 600 mg andra omega-6-syror + 10 mg E-vit
Fiskolja har typ per kapsel (ca 2 per dag rek - lite diff beroende av fabrikat):
360 mg EPA / 240 mg DHA + lite andra omega-3-syror
Jag känner att ekonomiskt vore det kanske rätt enkelt att ta eftamol istället för EPA-glandin (som känns dyrt för få mg). Tänker att den missfalls-diskussion som rör diverse GLA-preparat förmodligen har att göra med att folk proppat i sig en ganska hög dos som oftast rekommenderas av tillverkaren för att "fylla på depåerna) och att detta skulle kunna få effekterna på prostaglandiner att tippa över från "goda" till "onda".
Jag tänker att om man tar en kapsel eftamol varannan dag så ligger man till och med lägre än EPA-glandinet: Medan man faktiskt kan uppjustera EPA och DHA genom vanlig fiskolja - som jag vet att jag får i mig på tok för lite av och som är svårt att överdosera
Som med all annan kost så är det ju inte tillförseln varje dag som är det centrala - utan att man över tid får i sig de bra fettsyrorna.
Vad tycker ni om mina resonemang????
Håller de eller har ni någon information att lägga till som gör att vågskålen väger på ett annat sätt?
TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2013-02-06 10:30
Vill även förtydliga att för egen del så blir det mellan mens och fram till ägglossning som jag äter tillskotten. Gör ni något annat val så får ni gärna förklara varför!