Pimpinellan skrev 2013-01-06 19:35:34 följande:
Två år räknas som gräns när de allra flesta som kan bli spontant gravida har blivit det. Därmed inte sagt att det är kört sen för man kan i teorin-och vissa i praktiken!- bli gravid efter 22 års försök också,men en utredning platsar nog efter två år. Kan bero på mannens rökning för det är ju bevisat inte bra för spermierna,men det kan bero på annat också eller "bara" tagit tid. Boka tid för utredning!
Jo, därför jag börjar känna mig oroad:/ Tänkte dock att simmarna väl borde kunna bli bättre efter rökstopp, eller hur?
Muppen0226 skrev 2013-01-06 19:41:59 följande:
VI hade oskyddat sex i 2,5 år innan jag blev gravid. Jag hade regelbunden mens MEN jag upptäckte när jag köpte sådana där ägglossningsstickor att min ägglossning inte alls var det. Det kunde skilja en hel vecka emellan och har man inte så många dagar på sig på varje ägg, ja då är det svårt att pricka in. Till slut blev det så att EN enda gång har jag och mitt ex lyckats få orgasm samtidigt, just den dagen hade jag ägglossning och det var denna kombo som var tvunget för att det skulle bli en bebis.
Om det fortsätter att inte hända något, gå och sök hjälp! Det kanske behövs en liten hormonknuff
Det ger ju lite hopp i alla fall!
Anonym skrev 2013-01-06 16:15:23 följande:
OBS bara att temp-stegring kommer EFTER ägglossning och då är det för sent att ha sex.
Jo jag vet:) min plan är att tempa några månader för att se att jag faktiskt har ägglossning och se om den verkar regelbunden, och sedan försöka passa in så att vi faktiskt ses då och några dagar innan...fast kanske borde köra med äl-test också?
Och sen om det inte har hänt någonting blir det väl att be om en utredning, och då har jag ju i alla fall koll på hur mina cykler ser ut och när vi faktiskt har haft mys!
Tack alla snälla och hjälpsamma för så bra svar!