• RS89

    åh jag behöver hjälp! får inget stöd av BVC =(

    så här är läget. jag har en son som snart är 4 månader. han går upp i vikt bra och han slutade amma helt för ca 1 månad sen och får sempers ersättning. sedan han föddes har han ibland skrikit mitt i maten eller vägrat äta fast han inte ätit på länge, men det har varit sällan. nu senaste 2 veckorna har det bara förvärrats! varje gång han ska äta gallskriker han, ibland går det lugna ner honom och ge flaska men ibland går det inte alls =(. vissa gånger tar han flaskan, suger 30-60 ml och sen släpper han och gallskriker. när det blir så är han missnöjd, jag vet inte om det är för att han är hungrig men något gör att han inte kan äta eller om han har blivit arg för att jag har försökt proppa i han mat. jag har sagt till på BVC men dem bryr sig inte för att hans går upp fint. dem har sagt att jag ska ge honom lung och ro när han äter, men det har han alltid haft. det är snarare så att han varit lugn och ätit när jag har prasslat med påsar. jag blir sjukt pressad av situationen, mår så dåligt av att inte veta varför han skriker. någon som känner igen sig och kan ge mig tips?

    har provat med olika hål på dianapparna men det funkar inte =/

    måste tillägga att det är mycket bättre på natten. ibland skriker han till men äter upp allt och ibland skriker han inte alls utan äter och somnar igen. 

  • Svar på tråden åh jag behöver hjälp! får inget stöd av BVC =(
  • Galantea

    Min minsta var så en period och till slut kom jag fram till att han hade ont i magen av gaser. Började ge semper magdroppar och ge mig tusan på att han skulle rapa (bara det tog tid innan vi hittade rätt metod) och sen blev det bättre.

  • Erik

    Är han kanske trött? 


    Erik -04, Elias -07, Edit -12
  • RS89
    Galantea skrev 2012-08-08 21:13:05 följande:
    Min minsta var så en period och till slut kom jag fram till att han hade ont i magen av gaser. Började ge semper magdroppar och ge mig tusan på att han skulle rapa (bara det tog tid innan vi hittade rätt metod) och sen blev det bättre.
    jag ger sempers magdroppar och har gjort det från han var 1 vecka gammal. han rapas alltid efter maten, under maten går det tyvärr inte då han blir arg om man stör honom när han äter. 
  • Lantbon

    Så har båda mina barn gjort vid den åldern. De helammades, men flera runt omkring har upplevt detsamma både med amning och ersättning. Hoppas det går över för er snart.

  • livsnjutare

    Barnen kan få magknip av sempers ersättning. Det fick vår son med. Börja med nestle den e mkt mildare för magen. Lovar han kommer sluta. Det gjorde vår son.

  • RS89

    livsnjutare, lovar du :D?

    Erik, han kan väl inte vara trött hela tiden? försökt ge honom mat vid olika tidpunkter. jag märker ibland på kvällen när han inte vill äta för att han är trött. men då somnar han ju...efter att han skrikit och inte vill ha maten vill han vara vaken för det mesta.

     

  • skogsvitter
    Strumpans skrev 2012-08-08 21:56:12 följande:
    Testa NAN istället. Kan vara allergi.
    Vad finns det för allergier som NAN hjälper mot?
  • skogsvitter

    Låter helt klart som allergi i mina öron, i synnerhet då det förvärrades sedan du slutade amma och bara började ge komjölk vilket ersättning är gjort på. Ni behöver börja med mjölkfri ersättning omgående för att i första hand utesluta den möjligheten. Det är dyrt att köpa ersättning på egen hand så försök kräva recept av BVC. NAN är inte för mjölkallergi...

  • Strumpans

    Då proteinet i NAN processeras på annat sätt än Sempers är det skonsammare om man har risk för att utveckla allergi.

    Enligt specialister på Astrid Lindgren ;)

    Ett steg att pröva innan specialersättning

  • junibebiis

    Min lilla gjorde exakt samma sak tills vi upptäckte att han har tyst reflux. Maten åker upp och ner på honom och magsyran brände i halsen. Liksom du testade jag alla nappar, alla flaskor, alla ersättningar innan jag till slut inte orkade mer och tog honom till akuten. Har han svårt att komma till ro?

  • Kärlek84

    Men måste det ha med mat att göra då?

    Vill han kanske ha närhet? Sova med dig? Bli vaggad?   

  • RS89

    Jag har varit och träffat en barnläkare som har sagt att jag ska ge honom 5 ml laktulos om dagen då han bajsar väldigt sällan. Hon säger att han nog har ont när han äter för att han är förstoppad så vi ska prova med detta. Han har även fått recept och en burk mjölkfri ersättning. Provar först laktulosen i några dagar, bli det inte bättre med det provar vi med mjölkfritt också. Få se om det inte hjälper så går dem vidare med detta...Jobbigt, då dem nyligen upptäckt ett vidgat njurbäcken me, så hoppas min lille slipper mera problem och att detta hjälper.

    kärlek84, ja det har med maten att göra =)! 

  • Airhostess

    Låter som mjölkproteinallergi, Nan HA drack min son tills han var 1 år. Den är minst äcklig att dricka sägs det men bajset luktar apa och man kan få mer uppstötningar/kräkningar av den. Min son gick också upp i vikt som vanligt, men det har juh inte med det att göra. Han åt juh för att han va hungrig men hade ont i magen.

    Nan Ha är komjölk men den är väldigt proceserad så att även allerigker kan dricka den. Om han inte skulle tåla den heller så finns det juh helt mjölkfria alternativ också.  

Svar på tråden åh jag behöver hjälp! får inget stöd av BVC =(