Melan skrev 2012-07-11 20:51:17 följande:
Med normalt menar jag normalt. Det mest vanligaste och normalaste sättet att äta. Vart jag hörde att det kunde vara skadligt var på nyheterna på P4, jag minns inte exakt vem det var som gjort denna forskning. Som du säger, det är hälsosamt OM det används rätt. De flesta med sunt förnuft förstår att en massa mättade och sönderslagna fetter inte är särskilt bra i större mängder. De flesta jag känner som har kört med LCHF har ätit en köttbit med knorrs beasås (pulver), massor med ost, bacon, ägg och smör.
Att jag personligen aldrig skulle äta på det här viset är att jag inte är särskilt förtjust i grönsaker som smakar något vilket denna diet kräver. Jag vill inte avstå från pasta, potatis, ris och börd oavsett hur bra det skulle vara för mig. Dessutom verkar det vara rätt osmidigt. Jag tycker om mat och matlagning och att inte få använda kolhydrater i alla former skulle ställa till det. Jag föredrar även vissa lightprodukter måste jag erkänna, två av dem använder jag flitigt! Milda mini mat extra 4% och lätt creme fraiche. Nu påstår jag inte att jag är direkt hälsosam, men jag har absolut ingen katastrof kost. Mycket bra råvaror! T.ex. köttet vi äter är för det mesta älg från älgjakten, egen odlade tomater och grönsaker. Köper sällan bröd. Så för mig och min familj är denna mat det som fungerar bäst.
De kcal som kommer in, ska förbrännas. Då går jag ner i vikt .
MEN, bara för att nånting är normalt eller vanligt betyder det inte att det är bra ;)
Det är vanligt att äta på Donken eller äta godis varje dag, men inte är det bra för det? :)
Jag tror man ska vara VÄLDIGT kritisk mot allt som media säger och skriver. Dom vrider oftast på bilden för att sälja lösnummer.
Som häromdan när dom kom och skrek "LCHF ORSAKAR STROKE!" Efter hård kritik togs den rubriken bort och ersattes med "Köttrika dieter orsakar stroke". Du ser, för media behöver studien inte handla om LCHF för att dom ska kunna använda det på löpbladen. Studien handlade inte det minsta om LCHF, utan mer om aknske Atkins och Dukan.
Som du säger, många missförstår konceptet, och det är tråkigt att folk i allmänhet tror att det verkligen är LCHF. Och visst, det är väl LCHF om man kollar på energifördelningen, men LCHF är så mkt mer än bara E% hit och dit.
För mig har det varit tvärtom, det har blivit roligare att laga mat med lchf just för att det ger en liten utmaning samt att maten smakar så mkt MER.
Jag var själv helt såld på Light-produkter. Använde som dig milda 4%. Att det såg ut som...ursäkta..sperma sket jag i. Det är inget fett i knappt så då måste det ju va nyttigt tänkte jag.
Nu undrar jag hur fanken jag kunde få i mig skiten.
Jag tycker om pasta och bröd, men jag blir jätte dålig o magen av det så jag kan inte äta det dagligen., Däremot är jag mäsklig och faller för frestelser.
För mig är det mer krångligt att räkna kcal hit och dit just för att man inte ver vilken förbränning man egentligen har.