Tack till alla bonusmammor/pappor som har modet.....
Jag känner att jag vill starta en tråd där jag hyllar modet hos alla de som vågar och har modet att bli bonusföräldrar. För många är detta ingen dans på rosor. Jag vet min sambo är bonus och hon har inte haft det lätt alltid, ändå så efter en hel del trådar man läst här så har hon haft det ganska så milt i jämförelse.
Men hon vågade att bli bonus mamma till 4 barn, från början bara till två på heltid men nu är det fyra för de andra två valde att flytta till oss de med. Dessa är inga små i heller utan det var två tonåringar en tolv åring och en sex åring.
Så mycket som hon har fått ta och stå ut med av barnens mamma och mammans nya man, och hon har stannat. Belöning har hon fått av barnen och mig.
Min mammas nye man var precis lika modig och vågade bli bonuspappa till fyra barn och han finns kvar där fortfarande.
Så till er alla modiga jag lyfter på hatten för er och bugar mig i ödmjukhet.