Katt kissrt blod, vad göra??
Min kära katt har det jobbigt med kisseriet. Det började för ca ett år sedan, han blev jättedålig, kissade blodblandat och blev hängig. Vi åkte direkt till veterinären och han fick antibiotika och någon vitamin tror jag, kommer inte ihåg. Veterinären sa att det var en inflammation i urinblåsan, som orsakas av stress, så vi köpte även en sak som man satte in i eluttag som skulle ge katten ro, eftersom den utsöndrade hormon och lukt från en kattmamma... var lite skeptiskt till det men testade.
Efter kuren var han frisk igen och har varit fram till nu. Nu har dessa tendenser kommit igen, han är inte hängig, är helt som vanligt, bara det att han går till handfaten, duschen och källaren och kissar, det kommer jättelite och det finns tendens till missfärgat (dvs blodblandat), dock inte alls lika mycket som förra gången.
Kan man göra någonting redan nu för att stoppa upp detta? Förmodligen är det samma som förra gången..
Han är utekatt., Kan det vara så att han blir stressad av att det börjar bli vår och det är många katter i området som kommer och ska para sig etc.?