• Freja10

    Vilken veterinär har du och är du nöjd? (Stockholm)

    Jag har själv bara varit på ett enda ställe med min katt så varför jag frågar är för att jag inte har något att jämföra med och för att jag & min katt, har fått blandad kvalitet på vård och bemötande.

    Så var tar ni era katter när de är sjuka?
    Har ni någonsin bytt ställe eller veterinär?

    Jag är nyfken och funderar på att ev. byta själv.

  • Svar på tråden Vilken veterinär har du och är du nöjd? (Stockholm)
  • enilef

    Djursjukhuset Albano i Mörby går vi till nu och är supernöjda! De är underbara tycker jag. Alltid så måna om att man får träffa samma veterinärer, tar en seriöst, trevliga och proffsiga. Även Vallentuna djurklinik har jag gillat. Bromma djurklinik i Ulvsunda och den i Arninge har jag varit missnöjd/mindre nöjd med. Västerorts djursjukhus är ok.

  • Freja10
    Snabbapuckar skrev 2012-01-07 16:58:17 följande:
    Jag har ett "måndagsexemplar" till katt och har därför varit flitig besökare på både Albano, Bagarmossens Djursjukhus och Djurkliniken Roslagstull (Valhallavägen). Alla är superbra, men värt att tänka på är att de två djursjukhusen är rätt mycket dyrare än de vanliga klinikerna, så om det inte är akut på helg eller på natten, så är det bättre att börja på vanlig klinik. De remitterar vidare om det behövs.
    Har inte ens tänkt tanken att det kunde vara så stor skillnad.

    tack för tips! :)
  • Freja10

    tack för alla svar, verkligen intressant att läsa. Känner igen mig i mångt och mycket.

    Min katt har giftstruma (hypertyreos) så jag måste gå på ett ställe som har specialistkompetens på just det området. Det har de inte längre på B-mossen där jag går, så därför vill jag byta - svårt att hitta kliniker som har den kunskapen bara.

  • TreFantastiskaBarn

    Ahlbergs på Södermalm, Magnus Ladulåsgatan. De har haft hand om tre katter åt mig och är fantastiska. Duktiga och trevliga.

  • siamesia

    Det beror lite på vad man söker för.

    Specialistkompetens finns inte på alla håll.

    Ska man bara vaccinera, kastrera eller göra andra enkla rutinärenden tycker jag att man ska ta den billigaste som ligger bäst till. Ring runt och gör prisjämförelser!
    Har man sjuka djur är det svårare. Roslagstull anlitade vi i flera år, men upptäckte efterhand ett mönster där de ständigt hade för vana att inte göra mer än nödvändigt vid första besöket, utan alltid hitta på någon anledning att boka in ett dyrt återbesök. Efter flera sådana turer och även en missad diagnos går vi inte dit alls längre.

    Djurakuten är vi däremot nöjda med när det handlar om enklare sjukdomsfall som inte kräver inneliggande eller specialåtgärder. Billigare än djursjukhusen om man ändå inte behöver sjukhusvård och vår erfarenhet är att personalen är trevlig och kompetent. De hade länge mycket konkurrenskraftiga priser, men har dock tyvärr friserat upp sina priser lately, så nu vete sjutton.

    Christina Bonniers Smådjurskliniken är en jättetrevlig veterinärpraktik på Östermalm av lite gammeldags typ- en liten mottagning i källaren och bara en veterinär. Mycket trevlig veterinär och mycket serviceinriktad och har bra jourmöjligheter om man behöver.

    Av djursjukhusen har vi bäst erfarenhet av Bagarmossen. Man bör dock ha i åtanke att så snart man sätter sin tass på ett djursjukhus så kostar det väl runt 5-600:- bara i "klinikavgift". Dyrt, alltså, men stort och brett med många kompetenser.

  • alvy

    Bagarmossen är helt oslagbara! Har alltid varit nöjd, gillar att de bryr sig om djuren, hälsar alltid på katten först sedan mig!

  • Lunatica

    Nu är ju inte det här riktigt Stockholm, men när jag bodde i Stockholm norrort så åkte jag alltid till ulltuna i Uppsala! Har hör mycket dåligt om deras hästklinik, men smådjurs kliniken är toppen tycker jag! :)

  • Mandy123

    Är väldigt nöjd med Stockholms djurklinik i Alvik. Min hund blev akut sjuk under helgen och jag var tvungen att snabbt välja ett annat ställe eftersom Alviks klinik har stängt över helgen (sommartid). Det blev Djurakuten vid Odenplan. Dag ett träffade vi en jätte trevlig och noggrann veterinär (Martin), det han inte kunde svara på, tog han reda på. Han var även intresserad och tog inga förhastade beslut. Dag två fick vi en annan veterinär (Marie)som jag inte alls kände mig trygg med, hon ordinerade dropp till min hund som redan var övervätskad (tog bort ordinationen efter att jag ifrågasatte henne), hon "tänkte inte på" att ge min hund antibiotika trots att det i provsvaren tydligt visade en förhöjd bakteriehalt, hon fokuserade enkom på magsäcken, istället för att se till ankomstorsak, bakrund, händelseförlopp och en helhetsbild av hunden och dens mående. Hennes otaliga röntgenbilder (som inte visade någonting annat än en förstorad magsäck pga infektion/magsjuka) och undersökningar resulterade i att vi fick en akut remiss till Djursjukhuset där hundens mage skulle öppnas för att se om det var ett stopp i magsäcken. Hunden opererades, inga fynd gjordes och sjukhusets personal gav följande utlåtande: magen var i obalans troligtvis pga en kraftig magsjuka och/eller infektion(!) Jag ifrågasatte detta innan vi åkte till sjukhuset, men det enda jag fick var ett otrevligt bemötande och ogenomtänkta svar. Jag är själv sjuksköterska i grunden, hade jag litat på min egna medicinska kunskap fullt ut så hade jag aldrig låtit detta hända, men när hunden är sjuk och man vill lita på att veterinären har en bredare kunskap inom området, så ger man efter till slut, Nu är alltså min hund opererad alldeles för fort och alldeles i onödan, hade man väntat en till två dagar, så hade man sett att hundens välmående hade blivit bättre efter vila. Hunden har ett tio cm stort sår på magen idag, går på läkemedelsbehandling som följd av operationen och är alldeles matt och trött efter de senaste dagarna traumatiska upplevelser. Den totala kostnaden för kalaset blev 34000kr (Agria betalade 25000kr av den totala summan). Aldrig mer Marie på Djurakuten, kommer att vända mig till Alviks klinik alt. djursjukhusen i framtiden. /Mia

  • Aniiee

    Regionssjukhuset i bagarmossen. Skyller på att det är dit alla blindstyren (sagt med mycket kärlek) går med sina ledarhundar.....


    Yaoi is the opiate of the fangirls
  • Omogen citron

    Jag är väldigt nöjd med Haninge djurklinik (ligger i Kolatorp) De är väldigt förstående och tar sig tid för både människa och djur.

  • Harvester
    Freja10 skrev 2012-01-29 14:01:26 följande:
    tack för alla svar, verkligen intressant att läsa. Känner igen mig i mångt och mycket. Min katt har giftstruma (hypertyreos) så jag måste gå på ett ställe som har specialistkompetens på just det området. Det har de inte längre på B-mossen där jag går, så därför vill jag byta - svårt att hitta kliniker som har den kunskapen bara.

    Bagis har visst veterinär som är inriktad på hypertyreos och är specialist. Be att få komma till Anja Kanold. Tror iofs att de flesta klarar av att ta hand om en så pass vanlig sjukdom om de har lite erfarenhet :)
  • Brutus

    Jag var idag med vår katt hos Rinkeby Djurklinik, en mycket positiv upplevelse. Sköterska/veterinär var mycket trevliga och framförallt så kändes veterinären väldigt kompetent och erfaren. Kan jag varmt rekommendera, har tidigare varit på de andra större djursjukhusen, och inget av dem har varit dåliga, men det här kommer vi att återkomma till stod sig bra mot övriga.

Svar på tråden Vilken veterinär har du och är du nöjd? (Stockholm)