vilken hästras?
Någon som vet vilken hästras detta är?
Mest nyfikenhet då jag har en dålig vana att vilja veta allt och lite till på det jag ser/läser
Funderar på om de är en Noriker ?
">
Någon som vet vilken hästras detta är?
Mest nyfikenhet då jag har en dålig vana att vilja veta allt och lite till på det jag ser/läser
Funderar på om de är en Noriker ?
">
haha så illa kan det väl ändå inte vara, ser ut att vara samma size som mina ardennrar och dom går finfint att rida utan att gå ner i spagat! Hjulbent däremot..... ;)
Har sett Arnaud Gillette när han var med på Levade Noble Horse Gala för ett helt gäng år sedan, hästen heter Felous och är en alldeles utomordentligt trevlig herre!! (Var inne i stallarna och hälsade på, han är så galet fin, och lika mysig och kelig som han är vacker).
Arnaud red ett dressyrprogram som innefattade allt från uppsutten capriole till piaff och piruett. Helt galet att se en så stor och tung häst utföra rörelser i "den högre skolan". Fint att se honom ha så fin kontakt med hästen också.
jag var på hingstvisningen i celle för ngra år sen o dom visade upp flera sorters kallblod som fanns i tyskland o europa.. kommer dock inte ihåg namnen på raserna. men tror de är ngt typiskt tysk "nordsvensk" men Tinker är de inte. o alldeles för liten för en shire.
ser verkligen ut som en ardenner!
Helt klart är det en ardenner. Större än den svenska typen. De belgiska & italienska ardennrarna skojjar man inte bort. Riktigt snygg!