• Noran

    orättvist att dagisavgiften subventioneras?

    En dagisplats kostar egentligen 160 000:- /år. En höginkomsttagare i Sverige betalar ju ca 15 000. Betydligt mindre om man har fler barn eller om man tjänar mindre.


    Känner ni att det är orättvist att dagisavgiften subventioneras så mycket? Är man hemma och tar hand om sina egna barn får man ju betydligt mindre (om något alls). Eller känns det helt ok att det är så här?


     

  • Svar på tråden orättvist att dagisavgiften subventioneras?
  • Hemmaföräldern

    Det ÄR orättvist och måste ändras. Speciellt med tanke på att du som hemmaförälder faktiskt kan lämna in ditt barn på dagis och då få tillgång till dagissubventionen. Men är du hemma och själv ansvarar för vården och omsorgen om ditt eget barn så får du i vissa kommuner inte någon subvention alls och i andra max 36 000 kr/år och barn upp till 3 års ålder. Sen det här att du kan vara föräldraledig, sjukskriven och arbetslös och också ha barnet på dagis.

    Varför ska vi subventionera just ett alternativ med enorma belopp. Vi har faktiskt fler barnomsorgsalternativ i det här landet och subventionerna borde fördelas mer rättvist, speciellt eftersom hemmaförälder är barnomsorgsalternativ numera.

Svar på tråden orättvist att dagisavgiften subventioneras?