• jazzkatten

    Är det oansvarigt som förälder att bosätta sig på vischan?

    Med anledning av en annan tråd (som många säkert sett) där en diskussion om huruvida det var OK att ta ett glas vin med små barn i huset, kom att handla om hur man skulle kunna ta sig till sjukhuset i en nödsituation, så var jag bara tvungen att starta den här tråden. För faktum är ju att bor du långt ute på landet så tar det ofta mycket längre tid att få vård i en akutsituation, jämfört med om du bor nära ett sjukhus. Så vad säger ni debattglada? Är det ansvarslöst att bosätta sig så långt från närmsta sjukhus att det tar en timme att ta sig dit?

    Omröstning
    Du måste logga in för att rösta eller se resultatet av omröstningen.
  • Svar på tråden Är det oansvarigt som förälder att bosätta sig på vischan?
  • puss

    du måste sätta längre datum på omröstningen.


    det är tammefan roligt nästan jämt
  • FruSen
    Jennie med ie skrev 2010-10-27 13:24:50 följande:
    Verkligen oansvarigt att bosätta sig mer än en halvtimme från Systembolaget.
    Halvtimme?!
    Gångavstånd ska det ju vara för tusan!
    Jag rullar hem (nedförsbacke)
  • lövet2

    Man får alltid väga riskerna för och emot. Bo nära sjukhuset är extra viktigt om man har ett barn med allvarlig sjukdom förstås. Å andra sidan blir olycksriskerna så mycket större i en stad pga trafiken och många fler våldsbrott än på landet. Så för ett i grunden rätt friskt barn är det mer riskabelt kanske att bo nära sjukhuset än långt i från.

    Däremot måste man som ansvarsfull förälder tänka över vilka risker som finns i vardagen och ha en viss beredskap för dem. Det kan innebära att man i staden alltid följer barnet över gatan upp till 10 års ålder, och på landet kan det innebära att man ser till att alltid ha tillgång till körkort/bil/skjuts vid nödsituationer.

Svar på tråden Är det oansvarigt som förälder att bosätta sig på vischan?