Donera före eller efter syskonförsök?
För exakt 1 månad sedan föddes min dotter efter IVF-behandling. Så fort kroppen är redo vill jag ge tillbaka - jag vill donera ägg.
Jag mailade några frågor till "min" klinik och i förmiddags ringde de upp. Hon besvarade mina frågor efter bästa förmåga. Min plan är att donera om ca 7-8 månader, jag hobby-ammar bara. MEN nu menade läkaren som ringde att det är bättre att vi har vår familjebild klar innan jag donerar, dvs att vi ska göra ev syskonförsök först. Hon menade på att skulle det vara så att syskonförsöket inte lyckas så kanske jag funderar på vad som hände med äggen jag donerade.
Min infertilitet ligger i blockerade äggledare, dvs det är inget fel på äggen. Hur skulle ni resonera? Alla som varit i närheten av samma frågeställning är välkomna att dela med sig.
tack på förhand