Etiskt problem?? Vill ha hjälp
Nån som kan hjälpa mig lite snabbt om vad det kan vara för etiska problem som kan uppstå i vården till personer med psykiska funktionshinder???
Nån som kan hjälpa mig lite snabbt om vad det kan vara för etiska problem som kan uppstå i vården till personer med psykiska funktionshinder???
Ska du skriva en uppsats, rapport? Tänk på att du ska kunna referera....
nej jag ska ge exempel på några etiska problem i en diskussion
OK, men även där ska man ju ange referenser.
Jo det är möjligt jag vet inte. skulle behöva tips
Det är jättebra att söka tips för att få igång en diskussion.....men de brukar ju va så jädra nitiska när det gäller referenser......man ska ju även kunna stärka diskussionen med referenser
Alltså vad menar du med att stärka med referenser.
Vad ska du göra?
jag ska komma med exempel på etiska problem som kan uppstå i vården av psykiskt funktionshindrade människor.
Just inom psykvården så handlar det mycket om självbestämmande vs säkerhet för personen och folk runtomkring. Det har varit uppe en hel del i media den senaste tiden.
Ta följande:
Det är inte tillåtet att låsa in (frihetsberöva) personer utan myndighetsbeslut. Är det då ok att sätta in kodlås på dörrarn på vårdhem för att, fullt medvetet om att patienterna inte har förmågan att komma ihåg koder, undvika att de vandrar iväg och underlätta för personalen?
Är det ok att utvecklingstörda har sex och är de i så fall ok att lura i dem p-medel?
/Kjell
En psykiskt sjuk människa har en ohållbar hemsituation på många plan. Svårt att klara hygien, kan inte hålla reda på räkningar mm mm. Hon vill bo hemma men vi vet att hennes bästa skulle vara att få komma till ett boende med tillgång till personal. Ett etisk dilemma har vi här...
Kan inte komma på något bra exempel, men man behöver knappast ha någon referens för att komma med ett exempel. Det är ju inte så att hon ska ta ett exempel på något som faktiskt har inträffat, utan ett exempel inför en diskussion bara.
Kjell hade bra exempel.
jävla jaheshes