Hallonpaj skrev 2008-12-20 20:42:34 följande:
Men varför ska man inte korrigera åldern när det gäller matintroduktion? Det tycker jag låter jättekonstigt! Hur kan barnet hinna mogna och tarmarna utvecklas tillräckligt för att må bra at fast föda om man inte korrigerar åldern? Jag skulle ifrågasätta det rådet.
Matsmältningssystemet är för många prematurer väl utvecklat redan vid födelsen, så pass utvecklat att man ger dem mat via magen (alltså inte näringsdropp) nästan på en gång. Det förutsätter ju att man inte har någon åkomma relaterad till magen. Därför korrigerar man inte åldern när det gäller mat, det är det råd man som prematurförälder får av läkare inom neonatalvården.
Den mentala mognaden brukar man dock korrigera för, och viss mental mognad behövs ju för att man ska lära sig äta, tycker jag. De bör ju visa intresse för mat innan man börjar med smakisar.