• mesina

    utredning??

    finns det någon här som haft upprepade missfall ??
    som har genom gått en utredningar jag har haft 4 som kommit ut av sej själva och två som jag fått skrapats och ett i vecka 19 då jag blev igångsatt då fostret hade dött.därimellan har jag även fått en frisk dotter men med i hennes graviditet var det fyrlingar från början men ett av misfallen räknas in i de andra då de kom som just ett misfall då tre försvann.

    någon med samma problematik??
    någon som genomgått en sådan utredning??
    jätte tacksam för svar

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2008-04-12 13:38
    glömde att skriva att jag blivigt gravid på normalt vis alla gångerna ,och de två sissta med en annan man än de tidigare.

  • Svar på tråden utredning??
  • Lilleskuttan

    jag har fått 4 mf/ma och genomgick en liten utredning på kk. dom tog bara 8 prov och alla var enligt dom bra. Så mina mf var "bara" otur sa dom. Jag gick till en privat läkare och han tog 32 prover på mig och då fann man att mitt TNF-alfa värde var för högt Dvs kroppens immunsystem bildar blodproppar för att stöta bort fostret
    Nu ska jag äta trombyl(blodförtunnande) och ta progesteron när jag blir gravid igen.
    Har du inte fått göra någon utredning alls?

Svar på tråden utredning??