• Hoppets ängel

    Vilket land ska man välja för äggdonation?

    Hej, Efter att köerna ökart för adoption har jag och min man bestämt oss för att försöka med äggdonation. Vi har varit i kontakt med Danmark där det är ett års kö efter första läkabesöket. AVA-Finland ska vi träffa i februari första läkarbesök och där efter börja processen att hitta en donator. Vet någon hur lång tid detta kan ta?

    Vi är även osäkra på vilket land och klinik man ska välja. Har någon erfarenhet av Polen eller Riga EVG? Klar tman ser på kostnaderna men man vill gå till dem med mest erfarenhet och statistiskt bäst resultat? Vad jag förstår så är kostnaden 1/3 del i Polen, vad ingår i detta?. Har försökt läsa på deras hemsidan men det står på polska, sv och eng fungerar ej. Hur han ni tänkt och vilka erfarenheter han ni?

  • Svar på tråden Vilket land ska man välja för äggdonation?
  • Kickelina

    Vi valde Fertinova i Helsingfors.
    Då vi fick kontakt med en kvinna i Finland som ville donera ägg till oss så gick det fort.
    Lycka till!

  • simonetta

    Hej
    Vi googlade fram kliniker i olika länder,skickada exakt samma frågor till dem alla och prioriterade vad som var viktigt för oss och valde utifrån det.Länder att söka påförutom de "vanliga";cypern,island och spanien.Alla 3 har väldigt "modern teknik,dvs pgd etc)Vi frågade bla om väntetid,kostnad...kolla också vem som betalar donatorna läkarbesök och mediciner...vilket är jätte dyrt i vissa länder,vi ville vet hur mycket vi kunde styra valet av donator,performance rate...var jätteviktigt för oss.
    Lycka till

Svar på tråden Vilket land ska man välja för äggdonation?