• Jullansmamma

    Många frågor till de som har haft pinvärkar vid förlossningen

    Hej

    Jag är lite(mycket)rädd inför nästa förlossning på grund av att jag hade pinnvärkar med vår dotter. Jag hade värkar i över 3 dygn och jag känner att jag inte klara av det en gång till. Fick bara bedövning de 3 sista timmarna på grund av att de ville att de skulle ske naturligt. Är det någon annan som har haft pinvärkar och i sådanna fall hur blev det under nästa förlossning. Ska träffa en förlossnings läkare och prata om det finns några andra möjlighter om det skulle bli likadant. Är det någon som har blivit igång satt pågrund av att de hade vid förra förlossningen.

    Mvh Jenny

  • Svar på tråden Många frågor till de som har haft pinvärkar vid förlossningen
  • Barnmorskan

    De drar sig vldigt för igångsättningar o förvärkar är i princip aldrig ett giltigt skäl tyvärr. Första grav. brukar inte vara något problem men alla efter det brukar innebära längre eller kortare tid med jobbiga förvärkar - gärna veckor....

    Jag är själv rätt desperat då jag var så utmattad före FL nr 2 att förlossningen blev ännu värre o längre än FL nr 1. Då hade jag ändå varit extra hos specialistmödravården innan för att försäkra mig om att de denna gången skulle lyssna på mig o hjälpa mig. Men ack nej.

    Extra störigt när jag är utbildad och jobbar inom sjukvården o är jäkligt insatt i allt de gör o varför.

    Så jag har inga stora förhoppningar denna gången heller. Det enda jag skall propagera för är något rejält att sova på i slutet. Sen är det ju bäst att föda dagtid o inte på jourtid - för då har de mer personal. Men det kan man ju inte välja precis.

  • tvåblå

    Jag hade oxå pinvärkar vid första förlossningen. Höll på i nästan ett dygn, sen hände det äntligen saker.....
    Jag var oxå jätterädd för att få samma elände med nästa, men då gick det undan värre..... Med andra barnet hade jag inga pinvärkar, bara effektiva värkar, i ungefär 2-3 timmar, sen ploppa hon bara ut. Vi hann precis till BB, hon var ute en halvtimme efter vi kom in. Då har jag iof. bara 2år mellan tjejerna, så det kanske har "hjälpt".

  • Åsa Ystad

    Läs gärna mina berättelser om två väldigt olika förlossningar (i min presentation). Kanske kan ge hopp...

  • Jeski

    Pinvärkar- är det alltså jätteonda värkar/förvärkar som inte är särskilt effektiva? I så fall hade jag det i ca 2-3 dygn förra förlossningen. Är jätterädd att det ska bli likadant igen. Två dar kvar till BF, så jag får snart se hur det blir... Du borde fått bedövning tycker jag.

    Mvh/Jessica

  • tvåblå

    Pinvärkar är precis som riktiga värkar, fast det händer ingenting..... Rent jä.ligt alltså

  • Indie1998

    Känner igen detta med pinvärkar i många dygn. Min senaste förlossning vart det så. Det började natten mellan tisdag och onsdag och sen är lilltjejan född på lördagen. Och då hade jag inte sovit någonting i stort sett och var utmattad.

    Har hört talas om något som heter Dublin-metoden som innebär att en förlossning max ska få ta 12 timmar, det var visst något sjukhus i Stockholmstrakten som använde sig av den.

    Det blir så mycket ångest kring och dåliga förväntningar. Jag hoppas att jag denna gången kommer känna mig mer hörd och få mer hjälp...

  • MalinI

    Jag hade pinvärkar med första barnet. Höll väl på i ca 1,5 dygn innan det började hända ngt. Då hade jag ett riktigt värkarbet i ca ett dygn. lördag morgon började pinvärkarna, fick värkstoppande söndag lunch. Då hade inget hänt. Vid 14 började värkarna om. Kl 22 kom jag in till sjukhus, var öppen 7 cm. Sen tog det 18 timmars värkarbete till innan han kom ut.
    Grav 2 hade jag förvärkar från v 26 och fram. Blev igångsatt dock pga av havendskapsförgiftning. Det tog bara 4 timmar.
    Grav 3 så var det oxå mkt förvärkar. Men blev även därigångsatt. Så det var inget naturligt där heller. Det tog oxå ca 4 timmar.


    JAG SKA MED!! SKA DU?! KLICKA HÄR!!: ----> www.familjeliv.se/Forum-5-163/m20899515.html
  • Cece2

    Jag hade också pinvärkar i tre dygn innan min förra förlossning...vilket gjorde att man var ju helt slut när man väl kom in på förlossningen...vilket i sin tur ledde till en grymt utdragen och jobbig förlossning...var inne på förlossningen i 18 timmar...

    Hur som helst...inför denna förlossning har jag varit och pratat både med en Aurora bm och en förlossningsläkare och man har skrivit in i min journal att om det blir lika denna gång så ska de sätta i gång mig på en gång...och inte skicka hem en och sova på Bricanyl...

    Detta gör de inte på en förstagångsföderska eftersom man vill att allt ska gå naturligt till och man inte heller vet hur utvecklingen kommer se ut...däremot skulle det inte vara några problem för mig som omföderska.

    Det andra de påpekade var vikten av att vila och äta bra under tiden man har ev. förvärkar så att man orkar med de riktiga sedan.

    Hoppas det kommer kännas bättre för dig sedan du fått prata med förlossningsläkaren!!!

  • Indie1998

    CeCe 2- Berätta gärna lite mer om aurora-bm, jag ska också få gå till en sådan längre fram. BM föreslog också att jag skulle träffa en läkare för att få det skrivet på papper att jag var rädd inför den kommande förlossningen. Det smäller tydligen högre än om jag säger det själv. Man säger ju en del konstigt när man föder barn om man säger så =)

  • Qliana

    Jag hade pinvärkar i fem dygn (med 3-30 min mellanrum) innan jag ringde till förlossningen och grät. Jag fick komma in samma kväll och fick morfin + alvedon vilket minskade värkarna i styrka och frekvens. Dagen efter tog de hål på hinnorna vid 17.00 då jag var öppen 3-4 cm när jag kom in kvällen innan.

    Efter detta tog förlossningen bara 7 timmar, men jag var så trött att jag bara har negativa upplevelser - smärta, min dotter andades inte och jag var för trött för att ta mig till henne, vilket gjorde att jag tyckte att det var lika bra att hon dog.

    Jag har efter detta haft mycket dåligt samvete - hur kan man ha sådana känslor? Jag hade dessutom amningsproblem i 2 månader innan det löste sig och det var nog inte förren min flicka var runt 4 månader som den totala lyckan och kärleken infann sig.

    Pga av allt ovanstående så har jag hittills varit på 2 aurorasamtal. Vi har kommit överens om igångsättning, med en första bedömning 38+0. Om tappen är mogen så sätter de igång mig, om inte, så avvaktar man ett par dagar/en vecka för en ny bedömning.

    Om värkarna sätter igång innan en igångsättning så ska jag direkt få hjälp med smärtlindring och att de ser till att förlossningen fortskrider.

    Så det GÅR att få hjälp. Nu ska bara läkaren skriva under planen.

  • happy2

    Jag hade en fruktansvärd förlossning,, med först med mycket smd under grav,, sen låg jag inne 10 dagar först med pinvärkar som var mellan 1-5 min Tillslut så föröskte de sätta i gångn mig för humana själ då jag var så trött psykiskt o fysiskt,,,

    Sen så tog de ytterligare 24h utöver de 10 dagarna De första 16h hände inte ett smack mer än tt jag hade bara en enda lång värk som satt, så jag bara skrek o kunnde inte hitta någon blans att arbeta mig egenom smärtan,, Jag bönade efter att de bara skulle ta ut ungnen (men icke) De fick nte undersöka mig heller efter ett tag när de ville veta omd e hände någe, de gjorde så fruktansvärt ont när de skulle öra opp näven,

    När han väl kom efter att de hade hängt 2 bm över magen då jag inte hade några krystvärkar kom han i v36... han hade suttit fast i kanalen så de såg ut som han var tagen med sugklocka av att se den formen på huvudet (han var inte stor om de heller, ca34cm)
    Efter de att han kom så hamnade jag i psykos o kunnde inte ta hand om mitt eget barn på 6mån jag minns hans första tid välldigt lite
    Förlossnningen upplevde jag som ett övergrepp Har än i dag inte lyckats bearbetat händelsen

    Med mina 2 senaste barn fick jag snitt,, snittet med nr 2 var hellt fantstiskt,, villken kärlek jag kännde när jag fick se han,, underbart. Blev akut snit då även denna gång startade med pinvärkar o sen gick vattnet.

    Mitt senaste för ca 5mån var oxå snitt men de var katasrtofalt,, även denna gång började förlossningen tidigare,, men jag ble vinte fullt bedövad o skrek mig igenom de snittet oxå,,
    Förhållandet till sonen blev även denna gång avståndstagande,, dells så mådde haninte bra o var dålig i 6v efter innan man visste om han skulle få leva,, sen så vågade jag hoppas o öppnade mitt hjärta även för han

  • Cece2

    Indie: själv tyckte jag inte att aurora-samtalet gav så mycket...kändes som hon mest försökte vara psykolog utan att lyckas...typ "det går alltid lättare andra gången" och "nu har ju första barnet banat väg" osv... Själv var jag ute efter nåt mer konkret och det tyckte jag att jag fick av förlossningsläkaren, vi gick igenom förra förlossningens skeden..vad som hände och hur jag upplevde dem...sen fokuserade vi på vad som man möjligtvis kan göra annorlunda och hon skrev in i journalen vad jag sagt och hur man ska göra om jag kommer in och man ser att det är på väg att gå samma väg denna gång...tex att man inte ska skicka hem mig och sova utan sätta i gång förlossningen istället

  • LizLiz76

    Hej, jag är också nyfiken hur nr. 2 kan bli, gått med värkar (pinvärkar) 60 timmar innan sonen kom ut. De kom först 5 minuters mellanrum, sen 3 minuters mellanrum. Glöm sova. Ber om igångssättning efter 30 timmar. Blir hemskickad med sovdos. Efter 54 timmar - sovdos igen. Sovdos = skit.. nä.. f*n, nästa gång ska jag stå på mig mer om det blir likadant.

Svar på tråden Många frågor till de som har haft pinvärkar vid förlossningen