• Sthlm1979

    Ngn som jag?

    Hej, jag undrar om det finns någon som gör ivf som har haft upprepade missfall? Det är nämligen så att jag verkar inte ha några problem med att bli befruktad, men jag får mf. Jag kan inte behålla dem. Nästa gång jag blir gravid ska jag få tillskott av Aspirin/ Trombyl. Ska även försöka få min gyn att skriva ut Proggisar. Har gjort utredning och allt ser bra ut. Är IVF en lösning för mig? Eller har jag inte försökt tillräckligt länge, dvs. sen juni 04? (har haft mf dec 04, aug 05, jan 06, juli 06-utomkveds)

    Kram till er alla därute!


    ~~~~~~~~Dum spiro, spero~~~~~~~~
  • Svar på tråden Ngn som jag?
  • greta2

    Hur fort blir du gravid då? Kanske kan IVF vara något om det tar längre tid att bli gravid. Men det är ju mf risk då också.

  • fru smultron

    Jag undrar samma sak.

    Men borde det inte vara så att om man gör IVF så är det ju inte 10o % säkert att ägget fäster in, dessutom borde MF risken vara lika hög som när man blir gravid själv, eller.

    Som sagt jag undrar också, har precis gått igenom mitt 5:e MF och undrar också över andra alternativ.
    Hoppas någon annan vet mer!?

  • Trollet75

    Jag tror inte att ivf är ngt alternativ, det är för de som inte blir gravida. Risken för mf är precis densamma.

    Lycka till nästa gång!

  • oMANGOo

    Jag har haft 5 MF, men har aldrig hört att IVF skulle vara ett alternativ för oss. Problemet är ju inte att bli gravid.

    Ni som haft många MF, vad säger läkarna till er? Vad är nästa steg? Vid min senaste graviditet fick jag trombyl och crinone men det hjälpte ju inte mig. Finns det något mer att göra?

  • greta2

    Det kan ju vara ett alternativ om det upptäcks att mannen eller kvinnan har kromosomfel som ger stor risk för missfall. De kan då välja ut ett ägg som verkar friskt.

  • AHöst

    Som vanligt sa pushar jag lite for att kolla upp autoimmuna problem om ni inte gjort det annu. Jag har an sa lange bara haft 2 mf. Vid min andra graviditet sa upptackte de ett problem i mina blodprov som senare har blivit utrett mer. Sjalv har jag inga andra autoimmuna problem an just detta, och sjalv hade jag ingen aning om att det ens fanns.

  • Karolina A

    Vanlig IVF tror jag inte hjälper vid upprepade MF, men jag har funderat på om inte IVF med så kallad PGD (pre genetic dialys) skulle kunna hjälpa!?
    Som jag förstått det så beror många MF på kromosomfel som uppstått hos embryot, vid PGD så görs en IVF, man befruktar flera ägg o de får växa till sig några dagar i provrör, sedan tas en cell från varje ägg o kollas upp för de 5 vanligaste kromosomfelen, sedan tar man det bästa befruktade ägget o implanterar hos kvinnan. Vid en vanlig IVF kollar man ju inte kromosomfel.

    Det enda är bara att man ej gör PGD i Sverige, såvida man ej har en farlig ärftlig sjukdom. Jag vet att det görs utomlands men har ej koll på var det är bäst, det kostar nog ganska mkt dessutom. I Stholm på fertilitetscentrum görs en studie med PGD, men då måste man uppfylla vissa kriterier, bla att man ska vara över 37år.

    Önskar att vi alla snart lyckas i vårat kämpande!

  • kostnörd

    Hej Sthlm1979. Jag är precis i din situation. Vi har 4 missfall bakom oss. Vi har egentligen inte problem att bli gravida, även om det tog ganska lång tid mellan nr 3 och 4. Vi har blivit fullt utredda utan att de har hittat något egentligt fel. Det enda de tror som kan påverka är att jag har dålig kvalitet på mina ägg. Jag har precis påbörjat ett IVF och läkarna tror faktiskt att det kan vara lösningen för oss. Fortsättning följer, men jag tror att det är värt att chansa....! Lycka till och fortsätt kämpa!

  • Katzy

    Hej!
    Har 2 MA bakom mig och undrar faktiskt detsamma men jag ringde till Sahlgrenska och frågade och de sade att självklart kan det gå vägen med IVF. Kan ju hända att jag har dåliga ägg så jag tänker absolut prova IVF. Då vet man ju att man provat allt iallafall.

  • Klara69

    Hej alla!

    Jag har haft 3 missfall. Gjorde en missfallsutredning där det visade sig att jag har dålig kvalitet på mina ägg. Nu ska vi göra IVF med PGD. Vad jag förstår görs som sagt inte PGD i Sverige utom vid vissa speciella fall. Jag bor i USA och kommer göra hela processen här.

    Lycka till!

  • AHöst

    Hej Klara!

    Sthlm, vad baserade det pa forresten att ge dig aspirin/trombyl nar du blir gravid nasta gang?

  • MrsH

    Hej!

    Jag har haft fyra mf och blev precis som du gravid var sjätte vecka. Problemet var alltså inte att bli gravid.

    Under den fjärde graviditeten fick jag äta Trombyl och ta proggar när jag testat positivt. Det hjälpte inte då.

    Eftersom jag var stressad över min ålder (36 nu) gjorde vi tre inseminationer på Sophiahemmet. I alla fall började jag knapra Trombyl dagen efter insemination. Det tredje försöket lyckades (fyra månader efter senaste mf) och nu väntar jag barn om 10 dagar.

    Insemination ansågs vara ett bra alternativ eftersom bara de goda simmarna insemineras och för att inte helt sabba vårt sexliv.

    Jag vet inte om Trombylen och progesteronet är orsaken till att det lyckades den här gången. Här är annat jag gjorde för att bli gravid (och behålla fostret):
    - sluta röka helt (feströkte)
    - börja äta lite kött (var fiskveggie)
    - sova minst åtta timmar/natt
    - akupunktur- och moxabehandlingar (akupunktören Christian Niedert har hjälpt många med upprepade mf)

    Min inställning har hela tiden varit att jag inte ska hamna i fällan att bara bry mig om att bli gravid, men till sist kände jag att jag måste anstränga mig lite extra för att inte ångra mig efteråt. Förstår du?

    Lycka till och stor kram!

  • AHöst

    MrsH, jag gar ocksa till akupunktor nu och det hoppas jag ska gora en del skillnad. Far jag fraga en alldeles ingaende personlig fraga? Andrades din mens nar du gick hos akupunktor? Min har gatt fran valdigt klumpig och valdigt mork, till knappt nagra klumpar alls och ljus tillrackligt att den faktiskt ar rod. Valdigt spannande tyckte jag! Akupunktoren var ocksa den enda av alla lakare som fragade om just min mens.

  • MrsH
    En rättelse: jag blev gravid var sjätte månad - inte vecka!

    Hej AHÖst,

    Min mens såg inte annorlunda ut, men jag tror inte att jag hann få mens faktiskt. Jag har inte haft problem med "klumpig" mens, men jag vet andra som har haft det och sedan antingen gjort akupunktur eller ätit österländsk örtmedicin och blivit av med det samt blivit gravida.

    Trombylen som vi som fått flera mf ofta medicineras med när vi blivit gravida är ju också blodförtunnande.

    Jag tror att du kommer få positivt resultat snart!

    KRAM!
  • AHöst

    MrsH, tack for ditt svar! Grattis forresten!

    Ja, Dr yen far mig att kanna mig mycket tryggare an alla specialisterna inom vasterlandsk medicin.

    Jag tycker det ar ganska intressant att de verkar inte sallan behandla med just blodfortunnare i Sverige utan att egentligen gora tester for att konstatera saker som antifosfolipda antikroppar och MTHFR tex.

Svar på tråden Ngn som jag?