Det var ett test där 7 barnstolar var med så jag orkar inte skriva ner alla resultat.
Men utöver Acta Cosmic XTP så fick också Acta Duo XTP underkänt med motiveringen: "Fästet brast och stolen slungades ur sätet. Stödbenet trängde in i stolen med risk för direkt kontakt med barnet."
Bäst i test fick BeSafe iZi Kid med kommentaren "Stolen intakt i alla väesntliga delar efter kollision. Skyddar barnet bäst."
Lillstrumpa80: Ja, vi köpte cosmic xtp just eftersom den och BeSafe iZi Kid hade fått de bästa betygen i alla tester vi kunde hitta, men vi valde xtp för att den var tusenlappen billigare. Knepigt. Om testerna i tidningen står dock följande också, och kanske är det detta som har genererat ett annorlunda utfall: "I vårt test har stolarna utsatts för högre krockvåld än vad som krävs för ett godkännande. Detta har vi gjort för att testerna bättre ska motsvara det våld som, enligt europeisk statistik från senare år, är vanlig vid trafikolyckor där barn skadas eller omkommer."