Anonym (Strokessk) skrev 2025-03-13 02:52:04 följande:
Jobbat på strokeavdelning. 24 h EKG = telemetri, för att kolla om han har förmaksflimmer. Förmaksflimmer kan vara en orsak till TIA/stroke. Isf får han blodförtunnande för att förebygga ny TIA/stroke.
De letar orsak. Hittar de inte förmaksflimmer så kan de göra UKG ibland för att de om det är håll i hjärtat.
De har gjort alla möjliga undersökningar, CT på huvudet och flera EKG. De skulle egentligen göra 24-timmars-EKG, men det gjordes sedan inte. Han fick faktiskt blodförtunnande mediciner.
Jag skulle ju vilja veta lite mer exakt vad de kom fram till. Jag brukar vilja ha all information. Han berättade förstås, men inte tillräckligt detaljerat. Antagligen sa de ju inte mer. Men kan han kolla upp i journalen? Antagligen. De sa att det hade blivit syrebrist i ögat och att det nog var en liten propp som löst upp sig själv.
Förmaksflimmer har jag inte hört något om.