• Anonym (Hilma)

    Gift par , inget sex på 2 år…..

    Hej, 
    jag och min man har varit ihop i 9 år, gifta i 3 år?.
    Min man har ingen sexlust, jag känner mig så oattraktiv, ful och mår jättedåligt över att han inte vill ha mig , jag har försökt prata med honom flera gånger men han tycker att jag pressar honom?
    Avsaknaden av närhet och sex har gjort att jag drar mig undan kramar osv för att jag blir så ledsen över att inte vilja känna något I en kram för att jag vill mer men låser mig för att jag blir besviken och bara känner mig dum, ful och äcklig?.
    jag vill inte leva utan sex, jag vet inte vad jag ska göra ?..

  • Svar på tråden Gift par , inget sex på 2 år…..
  • användarnamn08

    Hur gamla är ni, är han +40 så kan det ju va potensen som spökar kanske? Kanske testa duscha tillsammans eller lite mysig massage med mkt olja..

  • Anonym (G)

    Har lite samma problem som du. På grund av psykisk ohälsa som tog enorma proportioner och tog över vårt liv. Svårt att veta vad man ska göra åt det. Parterapi kanske, men har svårt att få med min partner på det. Jag ville mest skriva för att du ska veta att det finns fler som har det så. 

  • Anonym (Sök hjälp)

    Vad är orsaken till att han tappat sexlusten och vad gör han/ni för att det ska bli bättre? Vill han inte prata om det eller söka hjälp får du acceptera att han är ointresserad av sex och erat förhållande och lämna honom om du inte kan leva utan sex.

  • Anonym (Kille)

    Välkommen till vad många män känner o har det. Säger som alla tips o råd vi män får.
    Börja onnanera och stanna vid din partner. Acceptera att han inte har nån sexlust. Eller gör slut. 

    Så låter det så fort kvinnan aldrig vill ha sex. 

    Men så fort det är tvärtom så kommer kvinnorna och skriker "lämna han för helvete! Eller ligg med andra. Kvinnan ska ha sex!!!" 

    Slutligen säga... gilla läget. Köp en satisfyer och lev vidare. 

  • Epikuros

    Hej. Först av allt vill jag bara säga att jag fattar precis hur du har det. Jag är man och lever i samma situation som du. Älskar min fru. Vi har varit tillsammans i över 20 år, så jag har blivit djupt fäst vid henne, men samtidigt har vi inte haft ett sexliv på mycket länge. 

    Det kan finnas små många anledningar till tappad lust. Bokstavligen flera hundra. Men ni kommer aldrig komma fram till en lösning - eller ens komma fram till orsaken - om ni inte pratar om det. Utan kommunikation, skulle jag säga, är det kört. 

    Själv har jag läst/lyssnat på varenda bok och podd som finns om sexlöshet. Det har hjälpt mig på så vis att jag idag har en ganska klar bild av problemet, och för mig är det ett bra steg på vägen. Om du vill ha tips på bra lyssning/läsning är det bara att säga till.

    Ta hand om dig.   

  • Anonym (Kille)
    jontebula skrev 2025-02-09 09:44:30 följande:

    Dumpa honom, hur kan en relation leva utan sex ? jag får inte ihop det...


    Tänk om män skulle dumpa sina partners höger o vänster för att hon inte släpper till. Vilket liv det skulle bli
  • Anonym (håkan)
    Anonym (Kille) skrev 2025-02-10 17:28:03 följande:
    Tänk om män skulle dumpa sina partners höger o vänster för att hon inte släpper till. Vilket liv det skulle bli
    första vettiga personen med vettiga svar på den här plattformen. lev vidare och lek med dig bara
Svar på tråden Gift par , inget sex på 2 år…..