Vecka 37 och extrem klåda
Är i vecka 37+0 idag , gravid för 6:e gången (två tidiga missfall och tre barn sen innan). Har aldrig varit med om det här förut , bara lite klåda förra graviditeten.
Har haft lite klåda på brösten och magen länge men förra veckan var jag inne på sjukhuset på grund av klåda på händerna och fötterna och tog leverprover (misstänkt hepatos). Proverna var ok men läkaren sa att jag skulle ta nya prover om nån vecka om det inte blev bättre. Det blev lite bättre men sen igår kväll har det blivit mycket mycket värre. Ringde barnmorskan idag och fick gå till vårdcentralen och ta nya prover (gallsyra) , får nog svar imorgon.
Det kliar över hela kroppen men mest händer och fötter och det är verkligen jättejobbigt , vaknade en gång i timmen ungefär inatt. Har lergigan vid behov men det hjälper inte mycket.
Någon som har varit med om liknande? Kan det klia så här mycket utan att levern är påverkad? Har någon något tips vad man kan göra?
Tacksam för svar!