Utgång som eskort
För en tid sedan upptäckte jag att mitt namn, ålder och adress hade hängts ut på en sida för eskorter.
Jag kontaktade polisen, men fick veta att inget kunde göras, eftersom det var en sida i Spanien som fått tag i mina uppgifter på Facebook. Hade det skett i Sverige hade dom kunnat ingripa eftersom det inte är lagligt i Sverige på något plan.
Det har blivit ett problem, som inte många känner till, men en del drabbas av. Polisen sa att det varit en särskilt problem på Facebook.
Jag upptäckte detta genom att googla mig själv. Kontaktade Google i Sverige och bad dom om hjälp att ta bort sökträffen. Men fick flera nonchalanta svar tillbaks att det enligt dom inte fanns skäl för det, eller något som stred mot deras policy.
Hur är detta ens möjligt?