Liventill skrev 2024-12-07 11:11:52 följande:
Istället för att hänga upp dig på hårklyverier så borde du fokusera på varför vården valde att orosanmäla ditt barn?? Herregud alltså. Men jag förstår att det är lättare att klaga på andra än att rannsaka sig själv.
Att orosanmälan görs angående ett barn behöver inte betyda att föräldrarna gör något fel. Det kan också handla om att barnet har olämpligt umgänge, missbrukar eller liknande. Det kan också vara ett sätt för vården att sätta press på skola eller barnomsorg att hjälpa barnet med anpassningar.
Det kan också vara så att TS eller den andra förälderm är sjuk och familjen har rätt till stöd på grund av det.
Hur det är i TS fall vet vi inte, men det är okunnigt och elakt att utan att veta bakgrunden omedelbart utgå från att det är TS som utgör själva problemet.
Mitt barn blev orosanmält av vården eftersom den de inte kunde ställa diagnos och istället för att erkänna sin okunskap och ta in experthjälp skyllde symptomen på oss föräldrar.