Parkinsonism
Hej,
Jag är 51 år och blev diagnostiserad till Parkinsonism igår. Det har gått från 0-100 på en vecka från symptom tills jag fick diagnosen. Det har naturligtvis vänt upp och ner på vårt liv och jag är lyckligt lottad med en fantastisk fru som är otroligt stöttande. Barnen vet ingenting och vi är överens om att hålla dem ovetande så länge som möjligt.
Jag har precis tagit min första dos av Madopark som ska ökas successivt. Man börjar enligt ett schema med låga doser och jag svarade ganska omgående på medicinen. Tyvärr så verkar den bara 5-6 timmar än så länge.
Jag behöver råd, tips, era erfarenheter kring hur länge man kan leva t ex på medicinen osv. Jag har också förstått att det finns lite olika typer på sjukdomen och därav under utredning fram till jul. Jag är en mycket fysisk person och just nu är jag stel, har ont i olika muskelgrupper och otroligt deprimerad.
Jag är ödmjuk tacksam om ni kan dela med er av egna erfarenheter och tack på förhand.