Höstblåsor och tandborstning?
Har varit i kontakt med läkare via videosamtal idag men glömde fråga det. Sonen som är 2,5 har höstblåsor (mest på tungan) och jätteont i munnen , han har knappt ätit utom lite glass på flera dagar men läkaren sa att det är ok så länge han dricker. Ikväll åt han korv och jag blev såklart jätteglad. Han är piggare nu också.
Men tandborstning går inte , kunde bara borsta lite på framtänderna idag. Har inte kunnat borsta hans tänder ordentligt sen i söndags , snart 5 dagar alltså. Känns hemskt om jag skulle tvinga honom när han har så ont, är rädd för att göra det värre också.
Är det någon som har erfarenhet eller vet mer? Hinner han få hål i tänderna på den här tiden? Hur ska man göra? Ni som har haft barn med höstblåsor eller något annat som gör att de har ont i munnen, hur har ni gjort?
Tacksam för svar!