Borde jag pushat sonen mer?
Min son har ett stort fritidsintresse som han också är riktigt duktig i. Jag och hans pappa (vi är skilda) har gemensamt uppmuntrat och stöttat sonen i intresset.
Nu, inför gynnasievalet, hittade jag ett program med inriktning mot intresset. Sonen blev jätteintresserad och tränade mycket inför det inträdesprov som man var tvungen att göra. Men sen, nu vid omvalet, satte han en annan linje först. Jag förstod först ingenting och pappan bad mig prata med sonen (vi har bättre kontakt) om att byta tillbaka. Efter lite lirkade visade det sig att han inte alls klickat med de andra som gjorde inträdesprovet. Jag har tänkt att det är dumt att göra ett gymnasieval och bara följa sina kompisar för man kan alltid hitta nya. Men i det här omvända fallet, att han först ville gå sin egen väg men sen backade för han inte kände sig hemma bland de blivande klasskompisarna, så tycker jag att det var ett helt okej beslut av honom.
Pappan är dock sur på mig och tycker jag borde tjatat på sonen för han såg detta som sonens chans att bli riktigt framgångsrik, och kompisar kan man ändå ha vid sidan om skolan.
Vem av oss tänker rätt?