Tvååring som går på lillasyskonet, hur avleda?
Har en tvååring som när han blir övertrött eller glad älskar att banka hejvilt på saker, som för att trumma ut energin. Särskilt det han vet att han inte får, vilket har varit speglar mest.
Nu har han dock börjat trumbanka på lillasyskonet med - vilket vi/jag såklart inte tillåter hemma, något som såklart gör det ännu roligare. Det verkar absolut inte vara av elakhet, mer rent överslag.
Hur sjutton kommer man till rätta med sånt? Nu lyfter jag bort honom och säger NEJ. Och försöker att alltid sätta syskonet så han inte når.Men det gör det ju till en utmaning och lek nästan och de måste ju öva på att umgås med. Han är så liten att det är svårt att resonera. Däremot tror jag han förstår att man ska klappa lugnt egentligen, för när man säger till ger han liksom en snäll klapp istället.
Nån annan som haft det såhär? Hur löste ni det och slutade det äldre barnet?