Matkostnad, för 4 personer+2 på helgerna?
Jag hjälper en kompis att försöka skaffa en matbudjet, dock så vet hon inte vad de gör åt på mat.
Och visst det hade varit enkelt att titta på kontoutdragen och summerat månad för månad, det har vi också gjort på henne.
Problemet är att sambon också handlar mat, men han tycker vi är jobbiga som vill kolla siffror och skriva ner... Så vi har ingen aning om hur mycket han handlat för...
Hennes del ligger mellan 8000-10000 per månad. Det är enbart på ica och Willys, utemat har vi i en annan post...
Så tänkte se vad ni som har liknande situation lägger...
De är 2 vuxna, en 10 åring och en 11åring på veckorna och på helgerna kommer en 12 och 13-åring...