• Orkide

    Har din dotter en NPF diagnos?

    Kan du beskriva vad ni som familj och hon går igenom? och vilken sorts diagnos det är? står i kö för utredning åt en 10 årig dotter.
    Vill nog bara inte känna oss så ensamma. Står bara om pojkar överallt...

  • Svar på tråden Har din dotter en NPF diagnos?
  • Malu84

    Åh stor kram till dig ! Föräldrarskapet kan vara utmanande och ibland ännu mer utmanande med barn som har en diagnos , själv har min snart 16 åriga dotter fått sin diagnos Autism grad 1 . 


    vi har det jobbigt just nu med  ingen närvaro i skolan under hela 9an , dåligt mående deprimerad social fobi och ångest självskadebeteende men har äntligen fått komma till bup . Nu sk vi om två veckor få prova medicinering då hon har det väldigt jobbigt med ångest . 


    under alla år har hon vart lite annorlunda mot andra barn , men ändå klarat sig hyffsat väl ändå , men med åren har kommit mera medvetenhet . Svåraste tycker jg hr varit att hon mått så dåligt och ändå har vi bara blivit runtskickade mellan olika ställen . Samt att man måste ta reda på allt vad man kan få hjälp med själv , finns liksom ingen att fråga vad som gäller eller hur man ska hantera saker . 


    Man måste lära sig hitta sitt barns styrkor och förstärka dom men samtidigt stötta svagheterna. 


    Jag förstpr hur du känner , jag känner mig också ensam ofta i det här . 


    hoppas det var lite erfarenheter . Har ni väntat länge ? 

  • Anonym (Polly)

    Ja, ADHD.

    I förskolan började hon få svårt när det var stökigt när hon var runt 4. Fsk testade med resursperson, men eftersom denne mest användes som vanlig personal (många sjukskrivningar och personal som sade upp sig vid samma tid) så gav det inte så mycket.

    Gjorde förutredning inför förskoleklass, WISC-test (där hon låg lite över normalt på allt, väldigt högt på språklig förmåga, men hade problem att hålla koncentrationen) bland annat, och formulär till förskolepersonalen.
    Därefter fick vi remiss till bup, där det var flera intervjuer med psykolog, och när hon var 7 fick hon diagnos.
    Då hade skolstarten och den nya ordningen redan gjort att hon funnit ett annat lugn, och hon klarade till och med av att sitta med klassen i matsalen med 100 ungar, trots att hon på förskolan fått äta i köket med 2 barn/2 vuxna.

    Hon har gått ett par "kurser" de senaste åren, för att träffa andra med diagnos och kunna prata styrkor och svårigheter, men för det mesta funkar hon som andra ungar, mest att hon behöver rita/plocka med nåt under genomgångar, samt blir intrycksmätt efter en skoldag.

    Hon är 11 förresten.

  • Orkide

    Tack för att ni vill/orkar dela med er.
    vår dotter föddes väldigt envis. På hennes sätt eller skrik/bråk. Hon kan fungera bra i perioder och nu orkar hon sig igenom släktträffar mm utan att bli arg hela tiden. 
    Men hon pillar sönder nagelband, vill gärna göra två saker samtidigt. Klarar skolan ofta men vissa dagar blir det bråk och då mår hon så dåligt i sina känslor att hon bara kan fokusera på dem. Så då struntar hon i skolan. Hon utmanar gärna gränser och när man då säger ifrån kan hon bli arg och fåtal gånger slagits mot oss. 


    Vi stod i kö för något år sedan då hade det varit bra i 1,5 år både hemma och i skolan och läraren tyckte vi skulle gå ur kön till bupp. Någon månad senare ångrade vi oss :-/ Så nu står vi väntan på kön igen..

Svar på tråden Har din dotter en NPF diagnos?