Anonym (Falskt minne) skrev 2023-08-19 22:20:56 följande:
Man kan skapa sig falska minnen av att tex. hitta på något tragiskt eller väldigt kul man drabbats av, lägga till detaljer och vad du tror dig skulle känna i en sådan händelse för att göra berättelsen mer levande och återberätta detta helst för andra, men funkar även för dig själv. Efter att ha gjort detta väldigt många gånger, berättat din historia så kommer den kännas som ett minne, som att du faktiskt upplevt det där. Vilket gör din berättelse mycket trovärdigare eftersom du själv tror på den.
(Amber Heard är väldigt duktig på det där. Hon hade pluggat in påhittade händelser och påhittade detaljer under händelser så djupt att hon kunde dra samma om och om igen, utan att behöva fejka känslor och gråt, för hon kunde känna det som om det hade hänt )
Skulle det vara något negativt eller positivt om du hade legat med den killen vid det tillfället? Det kan ju vara så att du väldigt gärna vill att det skall vara sant, och du är lite mentalt instabil och har gaslightat dig själv genom att sexfantisera om och om igen om honom tills det blivit sant i ditt eget huvud..
Ganska intressant, jag är gravid och min kille skämtade en gång om att det kanske inte ens var hans barn. Vi hade legat under ägglossningen dock Gjorde vi slut lite samma vecka. har en menscykel på 26 dagar så utifrån appen hade jag ägglossning mellan 20-23. vilket känns logiskt då jag alltid blir super känslig innan ägglossningen.
jag var på fest på söndagen 26 (vi har hade gjort slut då) finns inget minne av att jag legat eller så, inte heller är det något jag vill men jag tror att det som triggade igång tanken var att han skämtade om att det inte var hans barn. För min första tanke var att jag kanske blivit gravid genom ett han stod bakom mig och höll om mig, senare När jag insåg att det tekniskt sätt är omöjligt började jag tänka att jag kanske haft sex men glömt bort det?
som sagt jag minns tekniskt sätt hela kvällen, jag minns inte exakt tider osv men annars minns jag konversationer osv. hur jag tog mig hem, vilka jag pratat med, vad jag tänkte på när jag kom hem osv.