V 34 och HELT slut
Behöver pepp.
Är gravid i v 34 (33+4) och är helt slut. Det är min andra graviditet men den andra var med ett vinterbarn och jag mådde generellt bättre.
Jag är SÅ trött. Magen känns enorm redan, trots att den måttmässigt är på precis samma nivå som senast. Moderkakan är dock i fram denna gång, vet inte om man får mer framåtvikt då? Folk har reagerat att jag ser helt fullgången ut. Jag har sammandragningar typ konstant så det känns som jag bär runt ett hårt bowlingklot som suger ihop magsäcken. Bebis rör sig också hela tiden och trycker fötterna mot revbenen.
Jag har också absolut noll kondition kvar, också pga värmen, men går jag 50 m får jag stanna och hämta andan med hög puls. Orken bara rasar i backen så fort jag gör något alls. Matlusten är på 0, fick bara i mig frukt och dricka till middag igår och mjölk och flingor idag. Får kväljningskänslor av att se lagad mat.
Har på detta en jätteaktiv tvååring, som min man som tur är aktiverar hela dagarna. Han ställer upp med allt han kan så jag får vila, men jag känner mig bara så gråtfärdigt trött på att vara gravid just nu.
Jag VET att det är förmätet att gnälla, jag borde bara vara tacksam för en bra graviditet, har knappt foglossning. Men jag är så SLUT i kroppen och tanken att det är minst 6 v kvar känns helt oöverstiglig ibland.
Kan nån bara snälla skicka lite, lite, en gnutta pepp?