• Tinadenfina92

    Hej alla! Första graviditet v 8

    Jag är en 30 åring kvinna Är i  gravid.8 nu. 
    Detta är första barnet jag väntar. 
    Nu till saken/ oron
    Sedan i början kunde jag mått dålig I min graviditet, extremt trött, öm i hela kroppen och ont nere vid livmodern, med de ena och de andra. 
    Nu i v. 8 har extra ont i livmodern konstant obehag o smärta, för snart 2 dagar sedan när jag torkade mig fick jag brun flytning på pappret alltså (gammalt blod?) För första gången i graviditeten, och de kommer fortsatt på pappret. Jag ringde barnmorskan som absolut inte gav någon hjälp då dom inte tar in en för något sådant då måste jag åka till akuten som ligger 3 timmar bort. Men hon försökte lugna mig att det inte är någon fara så länge det inte blir värre.
    Är det någon mer som har/ haft så här? 
    Tacksam för svar! 
  • Svar på tråden Hej alla! Första graviditet v 8
  • Anonym (Erfarenhet)

    Jag blödde rätt mycket v.7 med första barnet. Ingen fara alls. Du kan boka ett privat VUL för koll.

  • Anonym (Lis)

    Väldigt vanligt. Det jobbiga svaret är väl att ca hälften som blöder går det bra för och andra hälften får missfall. positivt som sagt att det inte är färskt blod. tyvärr är det bara att vänta och se. Det du kan göra om du är väldigt orolig är att boka in privat ul.
    (får du väldigt ont och framförallt lite åt ena sidan så ring igen eller åk till akuten, då det kan bero på utomkvedshavandeskap) 

  • Anonym (Lis)

    Läste din andra tråd också och tyvärr har du döpt dem lite dumt. Du skulle kallat dem något med missfall i titeln, typ orolig för missfall, eller smärta i V8. 


    sök lite på utomkvedshavandeskap  och se hur folk beskriver den smärtan och kolla så du inte känner igen dig i det. jag tror inte det brukar kännas i låren men bättre dubbelkolla. I din andra tråd lät din smärta ovanligt stor för att vara i V8.

  • Mimosa86

    Att blöda är vanligt. Det jävliga är att man inte vet hur det kommer sluta. jag hade likande, lite brunt blod och spänningar- sen en vecka efter kom missfallet igång. Nästa graviditet- rosa flygningar och lite blod- fick ett helt perfekt litet barn.

    stålsätt sig och försök härda ut den här första tiden. Det är en jävla prövning för oss kvinnor som blöder.. tyvärr finns inget svar utan det är bara något tiden kan utvisa.

Svar på tråden Hej alla! Första graviditet v 8