Räntorna och ekonomin
Det är återigen turbulens i världsekonomin. Och folk ser ut som fågelholkar både i vardagen och i media.
Vad exakt är det som är så svårt att förstå?
1. Att ta ett lån innebär att vilja göra något man egentligen inte kan göra, åtminstone inte just nu.
2. Att ta ett stort lån innebär att man vill göra något man verkligen inte kan göra och antagligen aldrig kommer kunna göra.
3. Att många tar stora lån innebär att många vill göra sådant de egentligen inte kan göra och antagligen aldrig kommer att kunna göra, och det försätter självklart en hel ekonomi i gungning förr eller senare.
Hundratusen kronor, en miljon kronor och flera miljoner kronor är mycket pengar att göra saker för som man egentligen inte har råd med, och antagligen aldrig kommer att ha råd med. Det är inte era pengar!
Ansvarslöst, respektlöst och sanslöst korkat är vad det är.
Och det är omöjligt att tycka synd om er som drabbas.