Spånar lite, baserat på din beskrivning av din pappa.
Om du har gott om pengar:
- Andel i travhäst.
- En resa för pappa tillsammans med dig om ni har en nära relation. Att skapa minnen med nära och kära är värdefullt, både i stunden och att se tillbaka på i framtiden. Om du delar hans intresse för hästar eller litteratur kan ju resmålet vara relaterat till något av det. Men om hans fru delar samma intresse kanske det känns dumt att t ex åka bara du och pappa för att göra något hästrelaterat.
Jag tänker på t ex att åka iväg och gå på t ex hopptävling, trav, dressyr, eller om han gillar en specifik författare vars böcker utspelar sig på och omkring någon specifik ort och där författaren beskriver platserna så kan det vara spännande att åka dit och "gå I karaktärernas fotspår".
- Kanske ett målat porträtt av pappa med hans nuvarande häst, eller någon häst han haft tidigare som inte finns längre. Det funkar ju bäst om han och frun redan inrett hemmet med tavlor. Att bara ha en enda tavla i ett hem, som dessutom är ett porträtt av en av dem kan ju se konstigt ut annars, om han inte har ett kontor eller liknande i hemmet dit besökare sällan går.
- Ett signerat ex av någon modern författare han gillar.
- En tidig utgåva i fint skick av någon klassiker han gillar.
Billigare, men precis lika bra:
- Gå ut och ät tillsammans.
- Fixa en picknick för bara er två, umgås och skapa fina minnen.
- Om även du är hästintresserad, erbjud dig att bo på gården och ta hand om hästen under tiden som pappa med fru åker på semester tillsammans, som de själva betalar för.
Bara några förslag