Anonym (Juni) skrev 2022-06-26 18:24:59 följande:
Bebis 9 månader kan inte äta något med bitar?
Min lilla äter jätte bra fast föda och har gjort de ganska tidigt så inget klagande/oro om det. Men har märkt att maten måste verkligen vara mosat ordentligt, inte ens vanlig havegrynsgröt går, inte till ex ris ,stekt ägg eller bebismat som de står "från och med 8 mån" som innehåller små "bitar" då börjar hon hosta och tillslut kommer spya och ordentligt, till och med genom näsan.
Så antar att hon helt enkelt bara inte är redo? Eller kan de bero på något annat? Någon som vart med om liknande?
Fingerfood vore så smidigt! Men vi hinner senare såklart.
Jag gör maten själv oftast och då kör jag i blender så det blir helt mosat, inga problem då.
Det är helt normalt att inte kunna äta bitar vid 9 mån även om en del barn kan det. Det är också helt normalt att bebisen reagerar såsom du beskriver på bitar som den inte kan hantera. Istället för att sätta i halsen så kommer kväljningsreflexen och räddar situationen och en kräkning kan framkallas. Så småningom lär sig barnet hur stora bitar som går att svälja och då avtar kväljningarna och kräkningarna.
Små bitar i sås som 8-mån-burkarna är den sämsta och svåraste konsistensen för bebisar, de burkarna är bara dumma. Ge antingen helt slät mat eller bitar, så att bebisen vet vad den ska förvänta sig. Inte sås som känns säker och plötsligt en bit däri som inte går att bara svälja som det släta.
Så det bästa du kan göra nu är att fortsatta att mata med slät/mosad mat så att bebisen kan äta sig mätt. Och sen erbjuda mat i bitar att öva på- Välj mjuka bitar som bebisen kan plocka och hålla och gnaga eller föra runt i munnen. Och öva på att svälja, spotta ut eller råka få en kväljning - allt det är träning. Var alltid med så att du kan hjälpa till om bebisen råkar sätta i halsen.
En mycket bra sida är Instagram-profilen Solidstarts, de har info och filmer om hur man introducerar mat vid olika åldrar och utifrån bebisens mognad i ätandet.