Det viktigaste är läkarintyget. Ditt brev är bara ett komplement, Håll det kort, en halv A4 högst. Det ser snyggare ut om det inte är en massa stavfel så läs igenom och dubbelkolla.
Jag skrev att jag var bipolär och odiagnostiserad vid tillfället. Jag hamnade i en hypomani och tog på mig allt för många kurser och det gick bra i början sen bara föll allt när jag blev deprimerad. Jag försökte klara kurserna ändå men det gick inte. Jag fick fel diagnos av läkaren (depression) och därför tog det lång tid att få rätt behandling. Eftersom jag hade dålig sjukdomsinsikt kontaktade jag inte CSN i tid.
Jag la också till att jag mådde bättre nu och hade lärt känna mig själv och mina svårigheter bättre. Att jag visste mina begränsningar och att kurserna var viktiga för mig för att kunna gå vidare i utbildningen, pga min sjukdom hade jag inte möjlighet att jobba samtidigt som jag tentade av kurserna och då behövdes studiemedel. (Något som också stod i läkarintyget)
Mitt brev var inte längre än så men såklart lite bättre formulerat.